Rahmin alınması bazı durumlarda gerekli görülebilmektedir. Toplumsal normlardan doğan endişelerden kaynaklı olarak rahmin alınması cinselliği etkiler migibi sorular sıklıkla akla gelmektedir.

Kadın cinsel organı vajina ve rahim birbirine bağlı yapılar olsa da aslında iki ayrı yapıdır. Bu durumda rahmin alınması cinselliği etkilememektedir. Rahim ilişkiden sonra döllenme esnasında döllenmiş yumurtanın tutunup geliştiği ve büyüdüğü bir yerdir. Cinsel ilişki penis ve vajinanın birleşmesi ile oluştuğu için kadınlarda zevk almama veya cinselliğin bitmesi gibi durumlar asla söz konusu değildir. Rahim alındığında yumurtalıklara dokunulmamışsa östrojen hormonu işlevini yerine getirmeye devam eder. Fakat rahim yumurtalar ile birlikte alınırsa regl olunmaz ve doğal olarak çocuk sahibi olunamaz.

Günümüz toplumunda çocuk doğurma yetisini kaybeden, kısır veya rahmi olmayan kadınlara eksik insan gözüyle bakılmaktadır. Fakat bu tamamen yanlış bir görüştür. Rahmi alınan bir kadın eksik olarak değerlendirilemez çünkü kadın olmak bir rahme sahip olmaktan ve çocuk doğurmaktan ibaret değildir. Önemli olan insan olmak ve insanlığın gerektirdiği şeyleri yerine getirebilmektir.

Rahim Hangi Durumlarda Alınır?

Çeşitli hastalıklardan kaynaklı sebeplerle bazı kadınlarda iyi huylu nedenler, kanserler ve hamilelik komplikasyonları nedeniyle alınabilmektedir. Kadınlarda görülen birçok jinekolojik sorun rahmin alınmasıyla yani histerektomi ile çözülebilmektedir. Rahmin alınması cinsel hayatı etkiler migibi soruların ana kaynağı olan histerektomi, cinsel yaşamı etkilememektedir.

Kabaca rahmin alınması olarak tanımlanan histerektomi, kadın hastalıkları uzmanlarının en sık yaptığı ameliyatlardan biri olma özelliğini taşır. Karın açılır ve vajinal yollarla veya laparoskopik gibi yöntemlerle uygulanır.

Rahmin alınması genelde üç ana nedene bağlıdır;

  • İyi huylu hastalıklar
  • Kanserler
  • Hamilelikte ortaya çıkan bazı durumlar

İyi huylu nedenler arasında belirti veren miyomlar, belirti gösterip ilaç tedavisine yanıt vermeyip rahmin anormal büyümesine neden olan hastalıklar, genital bölgedeki organ sarkmaları gibi nedenler yer alır. Rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanseri rahmin alınmasını gerektiren hastalıklardır.

Rahim Ameliyatından Önce ve Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Rahmin alınması cinsel hayatı etkiler mi sorusu, rahmi alınacak hastalarda oldukça büyük bir problem haline gelmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak hastalara bu durum açıklanmalı ve neden cinsel yaşamı etkilemeyeceği aktarılmalıdır.

Detaylı bir muayenenin ardından ultrasonografi yapılmalıdır. Bir anormallik söz konusuysa bilgisayarlı tomografi ve MR ihmal edilmemesi gereken tespit yöntemleridir. Ameliyat öncesi barsak temizliği genelde gerekmez. Ameliyattan önce hastaya koruma amaçlı olarak tek doz antibiyotik uygulanır. Vajinal enfeksiyon söz konusu ise kanın pıhtılaşmasını önlemek adına kan sulandırıcı ilaç tedavisi uygulanır. Kan kaybının yaşanmadığı ameliyatlardan biri olduğu için kan verme durumu oldukça nadirdir.

Ameliyata alınacak tüm hastalardan mutlaka onay alınmalı, riskler ve gereklilikler detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Ameliyat kapalı olacaksa oluşacak komplikasyonlar göze alınarak ameliyatın açık ameliyat yapılması gibi riskler hastalara anlatılmalı ve onayları alınmalıdır.

Ameliyatın hangi yöntem ile yapılacağı hastanın durumuna, geçmiş ameliyatlara, tıbbi hastalık durumuna ve ek hastalığa sahip olup olmadığı gibi durumlar gözetilerek kararlaştırılır. 

Ameliyattan kapalı yöntem ile gerçekleştirilmişse ameliyat sonrası dört saat için hasta kalkıp yürüyecek konuma gelebilir. Hemen normal yollarla beslenmeye başlayabilir ve mesane sondası çıkarılabilir. Ağrı kesici ve mide bulantısını önleyen ilaçlar ile hasta rahatlatılır. Kan sulandırıcılar yardımı ile kanın pıhtılaşması önlenir.

Açık ameliyat sonrasında da hemen hemen benzer yöntemler uygulanmaktadır fakat iyileşme ve taburcu olma süresi 2-3 gün daha uzun olabilir.

Daha fazla detaylı bilgi almak için https://opdrhasanulasbasyurt.com/kapali-rahim-alimi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir