Gebelik - İzmir - Gebelik Takibi ve Planlama | Op. Dr. Hasan Ulaş Başyurt
+90 (543) 425 30 40 info@opdrhasanulasbasyurt.com

Gebelik

Gebelik, Gebelik Nedir? Gebelik Nasıl Oluşur?

Gebelik Nasıl Gerçekleşir?

Cinsel birleşme esnasında erkek yaklaşık 250 den fazla spermini vajinadan içeri püskürtür. Sağlıklı ve hızlı spermler hızla rahme doğru yol alır. Bu yol uzunluğu spermin büyüklüğüne göre söylersek dünya ile ay arasındaki kadardır. Spermler rahme doğru giderken bazıları yollarını kaybeder bazıları rahme kadar ulaşır. Rahimdeki yumurtaya ulaşan spermler için başka bir problem başlar. Bu da yumurtanın dış kabuğundan içeri girmektir. Bir ya da iki sperm tesadüfen yumurtadan içeri girer. Bu tesadüf çok fazla şansa bağlı değildir. Çünkü sperm başında Akrozom denilen sindirim enzimlerini eriten bir kesecik bulunur. Bu yumurtanın dış kabuğunu eritir. Böylece sperm rahatlıklar içeri girer. Ancak buna izin veren yine yumurtadır. Çünkü yumurta sağlıklı spermin içeri girmesine izin verir. Sperm seçimini yumurta yani bir başka değişle kadın yapar. Yumurtanın içine giren sperm kuyruğundan (kamçısından) kurtulur. Sperm başının içinde 2n kromozomlu sperm ana hücreleri olan spermatogonyumlar ki bunlar ergenlik çağında mitozla bölünerek spermatosit hücreleri vardır. Spermin baş kısmında bulunan bu çekirdek yumurtayı döller.  Döllenen yumurta hızla bölünmeye başlar. Mucize gerçekleşir; Gebelik oluşur.

Her cinsel birleşmede Gebelik oluşmaz. Aynı zamanda Gebelik olması için kadının bunu içten istemesi gerekir.

Gebelik erkeğin spermi ile döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesi ve gelişimini doğuma dek orada sürdürmesi olayıdır. Gebelik her kadının rüyasıdır. Her kadın anne olmak ister.  Anne adayının iyi bir Gebelik geçirmesi ve anne olabilmesi için ruhsal sağlığının da yerinde olması gerekir. Bugünkü anne adayları gebelik konusuna oldukça bilinçlidir.

Gebelik İçin Nasıl Hazırlanılır?

Gebelik  için  karar vermeden önce sağlık taramasından geçilir, beslenmeğe dikkat edilir, alkol ve sigara tüketimini durdurur. Sağlıklı düzenli beslenmeğe başlamalı uykusuna dikkat etmelidir.

Bazı anne adayları hastalıklarından dolayı düzenli ilaç kullanmak zorundadır. Bu ilaç kullanımı gebelikte bebeğin hayatını riske sokar. Bu durumda gebelik öncesi doktoruyla konuşmalıdır.

Gebelik ortalama 40 hafta sürer. Bu 9 ay 10 gündür. Bazı kadınların gebelik süresi 9 aydır. Gebelik süresi başlangıcı ilk adet kanamasından itibaren sayılır.

Gebelik başlamadan önce konusunda uzman bir doktorla iletişime geçmelidir. Doktor seçimi oldukça önemlidir. Anne adayı 7×24 saat doktoruna ulaşabilmeli ve aklına takılan soruları sorabilmelidir. Bu iletişim anne adayını rahatlatacaktır. Konusunda uzman doktor yani jinekolog gebelik öncesi, gebelik sırası ve doğum aşamasındaki gelişebilecek riskleri görerek erken teşhis ve müdahelede bulunabilir. Bu anne ve bebek sağlığı için önemlidir.

Bazı durumlarda her şey normal olmasın rağmen bir türlü gebelik gerçekleşmez.  Bazı durumlarda ise çeşitli nedenlerden dolayı gebelik gerçekleşmez. Uzman doktor bu nedenleri saptar ve gebelik oluşumu için tüm olasılıkları dener.

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Instagram Instagram