Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi, Genital Estetik Operasyonu adıyla da anılır. Kızlık Zarı geleneksel toplumlar için önemli sayılır. Aslında biyolojik olarak kadını çeşitli mikroplardan ve maddelerden koruyan bir yapıdır. Kızlık Zarı tamamen kapalı bir yapıya sahip değildir. Üstünde delik bulunur.  Bu delik vajinadaki sıvının ve adet kanamasının rahatça dışarı akması için doğuştan olan bir yapıdır.

Kişiden kişiye kızlık zarı değişiklik gösterir. Bazı kızlık zarları çok esnektir ya da kalındır. Kızlık zarı kalın olanlar Vajinimus denilen durumla karşı karşıyadır. Bu tür kızlık zarları kolay kolay yırtılmaz. Doktor tarafından operasyonla yırtılır. Bazı kızlık zarları yarım ay şeklindedir. Bu türlü kızlık zarlarına sahip olanlar sadece sürtünme gibi durumlarla bile gebe kalabilir. Bazılarında doğuştan kızlık zarı bulunmaz. Çok delikli, yarım ay şeklinde, ortası delik, hiç deliği olmayan kızlık zarları da mevcuttur. (Her kızlık zarında sıvı akışının olması, adet kanamalarının rahatça çıkması için delik olur.)

Kızlık Zarı Dikimi Operasyon Çeşitleri

Zarın Dikimi lazer ve dikiş atma ile olmak üzere iki çeşittir. Her ikisinde de lokal anestezi uygulanır.  Dikiş atma uygulamasında eriyen dikiş ipleri kullanılır.

 

Geçici Zar Dikimi cinsel ilişkiden bir hafta önce yapılan işlemdir. Lokal anestezi uygulanarak yapılır.

Kızlık Zarı Dikimi söylenmediği sürece başkası tarafından fark edilmez. İşlemden sonra yürüyüş değişmez.

Zarın Dikimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Cinsel ilişkiden yaklaşık 1 hafta önce olmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Sırasında Anestezi Uygulanır Mı?

Zar Dikimi operasyonunda anestezi uygulanır. Lokal anestezi uygulanır.