Tüp Bebek Tedavisi - İzmir Tüp Bebek Tedavisi Doktoru | Hasan Ulaş Başyurt
+90 (543) 425 30 40 info@opdrhasanulasbasyurt.com

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Tüp Bebek Tedavisi İçin Yaş Sınırı Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Ne Zaman Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi çeşitli nedenlerle gebeliğin bir türlü gerçekleşememesi durumunda uygulanan bir yöntemdir. Genellikle doğurma yaşının geçtiği, normal cinsel hayat olmasına rağmen bir türlü gebe kalınmadığı zaman uygulanır. Tüp Bebek Tedavisi uygulama nedenleri arasında erkeğin sperm sayısının az ya da spermlerinin tembel olması, sağlıksız olması, sperm biçiminin bozuk olması da sayılabilir. Bazı durumlarda yumurta ve sperm vücut dışına alınarak laboratuvar ortamında döllendirilir.(Mikroenjeksiyon)

Aşırı şişmanlık (Obezite) durumunda vücut yağ-kitle endeksi ölçülerek karar verilir. Ancak şişmanlıkta ne tedavi uygulanırsa uygulansın gebelik zordur. Tabii şişmanlığın oluşturacağı hastalıkları da hesaba katmak gerekir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

45 yaşına kadar kadına Tüp Bebek Tedavisi uygulanabilir. Ancak bunun için önce kadının adet gününün 3.gününde uygulanan hormon testlerine bakılır. Daha sonra da Ultrasonla yumurta deposunun ne kadar olduğu ve yumurtaların sağlıklı olup olmadığı incelenir. 35 yaş üstü kadınların ise embriyonların kromozonlarının normal olup olmadığına bakılır.

Tüp Bebek Tedavisinde Fallop Tüpleri Önemli Midir?

Eğer Fallop Tüpleri normal bir salgı yapıyor ve bu salgılama aşırı değilse önemli değildir. Hatta tüplerin kapalı olup olması bile Tüp Bebek Tedavisi için fark etmez.

Tüp Bebek Tedavisi Ve Rahim İçi Doku Kültürü Alma

Bazen Tüp Bebek Tedavisi birkaç kez tekrarlansa bile sonuç vermeyebilir. Böyle durumlarda Rahim içi doku kültürü uygulanır.  Bu uygulama adetin 21. Gününde rahim içinden doku alınarak laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda bu doku ile yapay rahim içi dokusu üretilir. Embriyolar bu dokuda büyütülür. Bu işlem oldukça başarılı ve embriyoya sağlıklı ortam sunan bir işlemdir. Çünkü annede bulunabilecek sarılık, AIDS gibi hastalıklardan embriyo korunmuş olur. Bulaşmaz. Aynı zamanda embriyo için bu ortam oldukça besleyici bir ortamdır; Sıvı çeşitli antidoksanlar, proteinler ve embriyoyu beleyici maddeler bulundurur.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Hastanede Yatmak Gerekir Mi?

Hayır. Tüp Bebek Tedavisi boyunca kadın günlük hayatın devam edebilir. Sadece kan tahlili, yumurtaların toplanması, embriyo transferi, ultrason gibi işlemler için hastaneye ara ara gelinir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Sperm Ve Yumurtalar Çiftlere Ait Midir?

Evet. Kullanılan yumurtalar kesinlikle çiftlerin kendisine aittir. Dolayısıyla spermi ya da yumurtası olmayan kişiler için Tüp Bebek Tedavisi uygulanmaz.

Tüp Bebek Tedavisi Ve Çoğul Gebelik

Tüp Bebek Tedavisi bazen çoğul gebelikleri oluşturur. Bu durum tecrübeli hekim ile çözülür.

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Instagram Instagram