Normal Doğum Doktoru - İzmir | Vajinal (Normal) Doğum | VIP Hizmet | İzmir
+90 (543) 425 30 40 info@opdrhasanulasbasyurt.com

Vajinal (Normal) Doğum

Normal vajinal doğum, adı üzerinde normal koşul ve şartlarda, zamanı gelince, herhangi bir tıbbi müdahale gerekmeksizin bebeğin dünyaya gelmesidir. Zamanı ve günü tamamlanan anne, eğer bebeği uygun kiloda ve sağlıkta ise, suyu ile birlikte sancısı gelir. Bir bebek normal şartlarda 38’inci haftadan sonra doğuma hazır hale gelmiştir. Normal doğum kendiliğinden başlayan rahim kasılmalarıyla, başla gelen tek bir bebeğin anne ve bebeğe zarar vermeden vajinal yolla canlı olarak doğmasıdır.
Vajinada açılma belli bir düzeye ulaştığında, bebek doğuma hazır hale gelir ve normal şekilde doğum gerçekleşir. Gebeliğin boyutuna, biyolojik koşullarına, annenin ve bebeğin kilosuna ve diğer bazı etkenlere göre doğumun başlangıç ve bitiş süresi de değişir. Normal doğum yapan kadınların doğum esnasında rahimleri de temizlenmiş olur. Doğumdan rahimden boşalan su ile bu temizlenme gerçekleştirilmiş olur. Vajinal doğan bebekler, doğum kanalında faydalı bakterilere maruz kaldıkları için iler ki yaşamlarında astım, gıda allerjisi ve laktoz intoleransı gelişme olasılığı daha azdır. Normal doğumda doğum esnasında görülen kanama daha az görülür. Ve normal doğumda ayrıca annenin iç organları da zarar görmez. Normal vajinal doğumdan sonra iyileşme daha çabuk olur ve doğum sonu ağrılar daha az hissedilir. Normal doğumda annenin ve bebeğin hastanede kalış süresi de sezaryen doğuma oranla daha azdır. Normal vajinal doğum yapanların sonraki doğumları daha kısa sürer ve daha çabuk ayağa kalkarlar.
28 haftalıktan daha erken doğan bebeklerin, rahim dışında yaşama şansları olmadığından bu duruma düşük denir. Bazı bebekler de 7 aylıkken doğarlar. Buna da erken doğum denir. Bu bebekler, prematüre bebeklerdir, yani gelişimini henüz tamamlamamış ve tıbbi bakıma ihtiyaç duyarlar. Küvezde 2 ay geçiren bebekler 9 aylık sürelerini tamamlayan bebekler ailelerine kavuşurlar. Normal bir gebelik süresi son adet başlangıç gününden itibaren 280 gün ya da 40 haftadır. Beklenen doğum tarihi, “son adet tarihi + 7 gün – 3 ay” formülüyle hesaplanabilir. Ortalama bir hamilelik 9 ay 10 gündür.

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Instagram Instagram