Vajinismus Tedavisi

Kadınlarda cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılmakla oluşan bir çeşit kaygı sorununa vajinismus denir. Aslında bu durum sadece penetrasyon ile gerçekleşen bir cinsel ilişkide değil, vajinal yolun dahil olduğu herhangi bir cinsel münasebette de ortaya çıkabilir. Vajina normalde genişleyen ve esnek bir yapıya sahip olan bir organdır. Ancak ilişki sırasında vajen kaslarının istemsiz kasılması sonucu vajinaya penisin girişi imkânsız hale gelir. Bu durum psikiyatrik olarak tedavi edilir ve karın ağrısı kadar olası bir rahatsızlıktır.

Genelde cinsel hayatta ortaya çıkan hastalıkların teşhisi için hastalar kliniklere başvurmakta geç kalırlar. Ancak vajinismusun psikolojik etkilerinin yanı sıra ağrılı ve isteksiz bir cinsel hayata yol açması nedeniyle hastalar tarafından uzman hekimlere başvurmak kaçınılmaz olabilir. Kadın hastalıkları ve doğum alanında toplumda sık görülen diğer hastalıkların tedavisinde olduğu gibi vajinismus tedavisi İzmir’de uzman hekimler tarafından tedavi edilen bir hastalıktır.

Vajinismus Nedir?

Kadınlarda özellikle cinsel ilişki sırasında kendini göstererek vajinal kanala girişin engellenmesi durumuna vajinismus denir. Vajinismus için halk arasında çeşitli tabirler kullanılabilir. “Erteleme” veya “kaçma”, “ilk gün korkusu” gibi tabirler en sık duyulanlardandır. Bu durum aslında kaçma ve erteleme olarak anılmamalıdır. Çünkü psikolojik olarak verilen bir korkulu reaksiyondur. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü tarafından da hastalık olarak tanımlanır. Her ne kadar grip kadar tedavisine normal yaklaşılıp hasta tarafından da hastalık olduğu kabulü olması gerekse de tedavide ivedilik de oldukça önemlidir. Çünkü aile sorunu haline gelebilecek vajinismus, uzman hekimler tarafından gözlem ve takip altına alınmalıdır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar, partnerlerine karşı ne kadar sevgi ve tutku hissetseler de bu hastalık için çözüm olmayabilir. İlişki sırasında hazır hissettikten sonra bile penetrasyon sırasında tekrar vajinal giriş kapanabilir.

Bu durum sadece penisin vajinaya girişinde değil, herhangi bir yabancı cisim, tampon, menstural kap, fitil gibi araçların da girişini engeller. Bazı belirtiler vajinismus için oldukça önemli belirtiler olarak tedaviyi gerekli kılar.

  • İlişki sırasında geri çekilme
  • Pelvik kaslarda ciddi kasılma sorunu
  • Vücudun diğer bölgelerinde (bacaklar, batın bölgesi, kalça, sırt gibi) kasılmalar
  • Vajinal kanalın girişinde tam kapanma
  • Gerekli hijyenik araçların kullanımından da kaçınma
  • Vajinal kuruluk
  • İlişki sırasında bacakların refleks şeklinde kapanması
  • Jinekolog muayenesinden rahatsızlık ve korku duyulması
  • Cinsel birliktelik sonrası ciddi kasılma, kramp ve acı hissi
  • İlişki öncesinde yoğun hissedilen titreme, terleme

Bunlar gibi belirtiler vajinismus için tedaviyi işaret eden belirtiler olabilir. Kesin tanı konması ve doğru tedavinin başlanması için uzman hekimler tarafından yapılan muayene ile aksiyon alınması gerekir. Hastaların genel sağlık durumu takip edilip öykü alındıktan sonra, fizyolojik bir sorun olmadığından emin olunur. Daha sonra vajinismus için gereken uzmanlık alanlarına yönlendirilme yapılır. Hastalık olarak tanımlanan vajinismus sadece partnerler arası sevgi, bağlılık ve tutku gibi güçlü duygularla çözülecek bir problem değildir. Bazen kişisel ya da çift terapileri kesin çözüm olabilir. Bu nedenle doktor kontrolü elzemdir. Çünkü tedaviden kaçınmak, hastalığı kabullenmemek, belirtileri yok saymak gittikçe kötüleşen bir cinsel yaşama, zevk alınması gereken bir konunun acılı bir sürece dönüşmesine ve çiftler arasında ayrılığa giden bir konu olabilir.

Vajinismus diğer hastalıklarla karıştırılmamalıdır. Türkiye’de vajinismus tanısının yüksek oranda olması nedeni ile bu alanda hizmet veren çok sayıda hekim bulmak mümkündür. İzmir vajinismus hastalığının çözümü için uzman hekimlerce tedavi hizmeti veren büyük şehirlerden biridir. Ancak hastaların da hekimlere başvurmadan önce hastalığı kabullenme ve sorunu çözmek için harekete geçmek konusunda istekli olmaları gerekir. Aksi halde geciken tedavi aile problemi olarak büyüyüp farklı hastalıklar şüphesini kişide doğurabilir. Ancak vajinismus diğer hastalıklarla karıştırılmamalıdır. Özellikle cinsel isteksizlik vajinismus ile sık karıştırılan ama oldukça farklı olan başka bir problemdir. Vajinismusta cinsel istek vardır ve ilişki öncesi ıslaklık, hatta klitorise baskı sonucu orgazm olmak mümkündür. Cinsel isteksizlikte bu gibi cinsel aktifliklerin görülme oranı daha düşüktür. Kadınlar için belirtileri fark etmek daha kolay olsa da partnerleri de ilişki sırasında belirgin sorunları görebilirler. Örneğin vajinaya giriş sırasında “etten bir duvar” tanımı sıkça duyulur. Ani kasılma sonucu vajina girişindeki kaslar boşluğu kapatır ve penisin girişi imkânsız hale gelir. Bu durum erkekler için de sancılı olabilir. Çünkü peniste ani bir sıkışma ve çarpma hissi duyulabilir. İlişki sırasında kasılıp vajinal giriş tamamen kapatan bu kasa pubococcygeus (PC) kası denir.

Vajinismus Tanısı

Kliniklere belirli şikayetlerle başvuran hastalarda vajinismusu anlamak ve kabul etmek zor olabilir. Genelde ürogenital sistem ile ilişkili olan hastalıklar için tedavi talep etmek bile hastalar için zor görünebilir. Ancak tedavi için başvurduktan sonra muayene süreci de gözde büyütülen bir süreçtir. Hastalar vajinismus tedavisinde vajinal yolağı kontrol eden araçların vücuda girişini tıpkı hastalık belirtilerinde olduğu gibi reddedebilir. Bu durumda fizyolojik bir problem olup olmadığını saptamak için farklı tedavi yöntemleri kullanılır. Örneğin rahim içinden bakılan ultrasonografi cihazı yerine dıştan kontrol yöntemi tercih edilebilir. Belirtileri sıklıkla yaşayan ve cinsel ilişkide sağlıklı bir birlikteliği yaşayamayan çiftler için vajinismus tedavisi için ilgili kliniklere başvurmak önemlidir.

 

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı ile psikiyatri uzmanlığının ortak alanını içeren vajinismus hastalığı aslında psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Fizyolojik bir hastalık olmadığından emin olunduktan ve gerekli teşhisler yapıldıktan sonra vajinismusun psikolojik tedavisi üzerinde çalışılmalıdır. Bu konuda pek çok ayırıcı tanı ve tedavi yöntemleri hastalara uygulanabilir. Özellikle uzman psikiyatrlar ve psikologlar eşliğinde bilişsel ve davranışçı tedaviler bu alanda en etkili tedavilerdendir. Bilişsel davranışçı terapilerde hastaların korku ve kaygı gibi ilişkiye engel olan ve ilişkiden alınan zevki engelleyen duyguların kontrolü üzerine çalışılır. İlişkide kasılma ve ağrı gerekçesi olabilecek duyguların ve sorunların üzerine gidilip bu konular için haz çalışması yapılır. Partnerlerin bu konuda birbirine olan desteği de oldukça önemli bir yerdedir. Davranışçı terapilerde pelvik bölgede yer alan kasların egzersizleri de hastalara önerilen tedavilerde önemli bir yer kaplar. Kegel egzersizleri denen günde 3-4 defa uygulanabilecek, pelvik kasları çalıştıran, cinsel haz ve doyumu artıran, vajinismus tedavisinde etkili egzersizlerdir. Ayrıca telkin terapileri, akupunktur, botilinum toksini, hipnoz, evlilik terapisi gibi tedaviler de etkili tedavi yöntemlerindendir.

Vajinismus Tedavi Ücretleri

Hastaların öncelikle gördükleri belirtilere göre bir tedavi almaları gerektiğini kabullenmeleri gerekir. Kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerine başvuran hastaların hastalık endişesine ek olarak muayene stresi yaşamaları oldukça doğaldır. Öyle ki, vajinismus gibi ciddi stres, baskı ve korku gibi duygularla beslenen hastalıklar muayene sırasında gerekli desteği görerek tedavi edilebilir. Hekimlerin de bu titizlikte olmaları ve hastaların ihtiyaçlarına göre bir tedavi planlamaları oldukça önemlidir. Yukarıdaki belirtilerin görüldüğü hastalarda uygun tedavi planlandıktan sonra tedavi ücretleri de hastalar için önemli bir merak konusu olabilir. Hastalıkların tedavisinde hastalık değil, hasta özelinde yaklaşım olması gerektiği için vajinismus tedavi ücreti de geniş bir çerçevede değerlendirilir. Öncelikle hekim danışması, daha sonra klinikte hasta durumuna göre fiyat bilgilendirmesi yapılması için doğru muayene gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Vajinismus en genel anlamıyla, herhangi bir fiziksel müdahele olmadan, kadında cinsel birleşme sırasında oluşan istemsiz kasılmalardır. Bundan dolayı kadın cinsel ilişkiye girememe, izin verememe durumu yaşar.

Vajinismus sebepleri psikolojiktir ve çeşitli faktörlerden oluşmaktadır. Anne ve babanın küçük yaştaki kızını büyümeye, cinselliğe, kadın olmaya ve anneliğe hazırlamamasıdır. Diğer bir problem ise cinsellik hakkında kişinin yeterli bilgi sahibi olmaması, çevresinden edindiği yanlış cinsel bilgilendirmeler ile cinselliği gerçeğinden farklı olarak sıkıcı, can alıcı, problem yaşayıcı ve kadın için bir dert olarak tanımlamayı öğrenmesi ve diğer insanların sağlıklı yaşadığı bir paylaşım olan haz duydukları bir süreci zihninde acı ve rahatsızlık yaratacak bir süreç olarak tanımlamasıdır.

Evet! Vajinismus deneyimli hekim ve terapistler tarafından tedavi edilebilir. Bu tedavi sürecinde en önemli olan nokta, kişinin yaşadığı problemlerin özüne inerek, doğru bir tedavi yol haritası hazırlanarak gerçekleştirilmesidir.