İdrar Kaçırma - İzmir - İdrar Kaçırma Tedavisi | Op. Dr. Hasan Ulaş Başyurt
+90 (543) 425 30 40 info@opdrhasanulasbasyurt.com

İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma, İdrar Kaçırma Nedir? Tedavisi Nasıldır?

İdrar Kaçırma süreklilik arz ederse tıbbi bir sorun anlamına gelir. Doktora gidilmelidir. Çünkü günlük hayatı aksatan bu rahatsızlık insan psikolojisini olumsuz etkilemesini beraberinde getirir.

İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar Kaçırma her yaşta ve cinsiyette görülür. Genellikle kadınlarda görülür. Bu rahatsızlığın nedeni ileri yaşa bağlı bir olay değildir. Ancak genellikle her yaşlının idrarını tutamamasının normal olduğu gibi yanlış bir kanı vardır. Oysa tedavi edilebilir ya da Pelvis kasları güçlendirici spor la önlenebilir bir hastalıktır.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

İdrar Kaçırma nedenleri arasında en çok şunlar görülür:

  • İdrar Yolu Enfeksiyonları
  • Prostat Büyümesi
  • Nörolojik Hastalıklara bağlı nedenler
  • Pelvik kaslarının zayıflaması
  • Hormonların normal düzeyden düşük olması

Tüm bu sayılan nedenlerle beraber kadının çok doğum yapması, Menopoza girmiş olması, erkeğin prostat ameliyatı olması, kadının pelvik kasları problemlerinden dolayı ameliyatlar olması İdrar Kaçırma nedenleri olarak sıralanabilir.

Kaç Çeşit İdrar Kaçırma Vardır?

Nedenlerine bağlı olarak İdrar Kaçırma tipleri de değişir. Bunlar stres tipli, Taşma tipli, Refleks tipli, Fonksiyonel tipli olduğu gibi karışık nedenlerle ya da sıkışma nedeniyle de İdrar Kaçırma olabilir.

Stres Tipli (Karın Üzerine Basınçla Oluşan) İdrar Kaçırma Nedir?

Öksürme, gülme ya da hapşırma sonucu İdrar Kaçırma stres tipli İdrar Kaçırmadır. Psikolojik nedenlere bağlı değildir.

Amfizem Kistik Fibrozis gibi hastalıklar sık sık öksürmelere neden olur. Bu da İdrar Kaçırma nedenleri arasındadır.

Stres tipli İdrar Kaçırma nedenleri ne olursa olsun sonuçta mesane kaslarının zayıf olması ile gerçekleşir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Nedir?

Bazı durumlarda insanlar sanki çok idrarı varmış gibi hissederler; Oysa idrar torbası henüz dolmamıştır. İdrar torbası çok dolmuş hissiyle tuvalete giden kişi eğer idrar boşaltımına yetişemezse de idrarının kaçırabilir. Buna sıkışma tipi İdrar Kaçırma denir. Bu tip rahatsızlığa neden mesane kaslarının zayıf olması, enfeksiyonlar, mesanede taş ya da prostat olması, kas ve sinir hastalıklarından birine sahip olma sayılabilir.

Karışık Tip İdrar Kaçırma Nedir?

Hem sıkışma hem de stres tipli İdrar Kaçırma birlikte görülmesi haline Karışık Tip İdrar Kaçırma denir.

Taşma Tipli İdrar Kaçırma Nedir?

Mesane kapağının doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışmaması sonucu Taşma Tipli İdrar Kaçırma olur. Mesane tam boşalamaz. Kalan idrar mesaneye tekrar baskı yapar.  Böylece İdrar Kaçırma görülür. Prostat büyümesi, rahmin sarkması, diyabetten dolayı mesanedeki sinirlerin harap olması, sinir hücrelerinin çeşitli nedenlerle bozulması bu tip İdrar Kaçırmaya nedendir.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıldır?

Pelvis kaslarını güçlendirici fizik tedavi yolu ya da spor hareketleri vardır. Bazı yoga tipi de pelvis kaslarını güçlendirir. Fazla su tüketimini azaltmak gerekir. Aşırı kiloları vermek pelvis kaslarını, mesaneyi baskı altında kalmaktan kurtarır.

Ancak mutlaka doktora görünmek gerekir. İzmir idrar kaçırma tedavisi olmak için Op. Dr. Hasan Ulaş Başyurt’tan randevu alabilirsiniz.

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Instagram Instagram