İzmir Kürtaj – Kürtaj Merkezi

Küretaj, kurtaş, kürtaş, kortaş olarak bilinen İzmir kürtaj yönteminin en kısa tanımı tıbbi yolla gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Farklı durumlar ve şartlar dahilinde gebelikler hekim muayenesi sonrası sonlandırılabilir. Kürtaj için başvuran hastaların bu işlemi öncelikle iyi bilmesi, kesin kararlarını vermesi, başvuru için uzman hekim ve kliniklere başvurması gerekir. Kürtaj işlemi direkt rahme ulaşan bir işlem olduğundan en steril yöntemlerle yapılmalıdır. Bu gibi steril ve uzmanlar tarafından yapılan uygulamaların dışındakiler önerilmez. İzmir kürtaj seçenekleri açından geniş fırsatları ve uzman hekimleri barındıran bir şehirdir.

İzmir kürtaj
İzmir kürtaj

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kürtaj kelimesi literatüre Fransızcadan geçmiştir. Fransızcada “curetage” olarak kullanılan bu fiil, kazımak anlamına gelir. Aslına bakılırsa eskiden yapılan kürtaj işlemi de cerrahi yöntemlerin gelişiminden önce olduğu için bir çeşit rahim içinin kazınması anlamına gelebilirdi. 

Günümüzde daha pratik, hastalar için de ağrısız kürtaj yöntemleri uygulanmaktadır. Bu işlemin yapılmasındaki etik tartışmaları baştan bu yana var olduğu için kürtajın hala yasak ya da legal olarak yapıldığı ülkelerin sayısı neredeyse çok yakındır. Türkiye’de İzmir kürtaj adli durumların birtakım uygulanma farklılıkları dışında gebeliğin 10. haftasına kadar legaldir. Uygulanması sırasında farklı protokoller olabilir. İzmir’de kürtaj yeni teknolojinin kazandırdığı araç gereçlerinin yardımı ve uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının kontrolünde gerçekleştirilir.

İzmir kürtaj en basit anlatımıyla, çeşitli araçlar yardımıyla rahim ağzının genişletilip rahimdeki fetüsün çıkarılması işlemidir. Kimi zaman bu şekilde operasyonlara gerek kalmadan ilaçla önerilen yöntemler de olabilir. Bu farklılık hastaların genel sağlık durumu ve hekim muayenesi sonucunda şekillenir. Ancak kürtaj her zaman gebelik sonlandırılmasında kullanılmayabilir. Bazı kadın hastalıklarının tedavisinde de kürtaj yöntemiyle rahim temizleme işlemi yapılması önerilir.

İzmir kürtaj merkezi
İzmir kürtaj merkezi

Ağrısız Kürtaj Yöntemleri

Eski yöntemler ile günümüzdeki yöntemler karşılaştırıldığında, yeni operasyonların hastalar için ağrısız, pratik ve uzun iyileşme süresi gerektirmeyen yöntemler olduğu görülür.

Günümüzde kullanılan İzmir kürtaj uygulamaları genelde vakumlu kürtaj, histeroskop ve metal küret ile kazıma şeklindedir. Bunların yanında medikal olarak da gebelik sonlandırılması yapılabilir.

1. Vakumlu Kürtaj

Hastaya lokal anestezi ve enjeksiyon sedasyon yöntemi ile yapılır. Serviksin müdahale öncesi genişlemesi için hastaya oral bir tablet verilir. Bu rahim kaslarının gevşemesini, rahim ağzının açılmasını sağlar. Çünkü metal tıbbi aletleri rahim yoluna sokmak hem rahatsız edici hem de sürece hâkim olan hasta için psikolojik etkisi olabilir. Operasyon süresini kısaltmak ve işlemi ağrısız gerçekleştirmek için bu ilaçla rahim ağzı genişletilir. Vakumlu aspirasyon cihazı ile yumuşayan dokular ve açılan rahim ağzından rahme erişilir. Gebelik ürünleri bu aspirasyon cihazı yardımıyla çekilir. Cihazda ters basınç sistemi vardır ve bu sayede vakum sistemi çalışır. 15-20 dakika süren işlemden sonra hasta bir süre gözlem altında bekletilip taburcu edilir. Sedasyon yöntemi uygulandığı için refakatçi edinilmesi önerilir. İşlem sonrasında tavsiyelere uyulması durumunda kanama ve ağrı şikayetleri en aza indirilerek iyileşme gözlenir.

2. Histeroskop

Bu yöntem rahim dilatasyonu sonrasında çeşitli kadın hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılabilir. Dilatasyon cihazı yardımıyla rahim ağzı işlem yapılacak kadar açıklığa ulaştırılır. Bir süre bekledikten sonra serviks iyice açılır ve histeroskop cihazı ile bölgeden doku ve örnek alınır. Bu tedavi yöntemi ile miyom, polip, rahim içi anormaliler, tümörler, anormal rahim duvarı kalınlaşması gibi durumlar gözlemlenebilir. Gerekli durumlarda örnek alınarak patolojiye doku gönderilebilir.

3. Metal Küret

Eski zamanlarda İzmir kürtaj için tek yöntem olan kazıma yöntemi günümüzde hala ilerleyen gebelik süreçlerinde, riskli gebeliklerin sonlandırılmasında, rahimdeki tümörlerin kazınmasında kullanılır. Vakumlu aspirasyona göre ağrılı ve riskli bir yöntemdir. Metal küret ile rahim içi kazınması bazen en iyi seçenek olsa da rahim duvarı delinmesi ve kanama gibi risklere yol açabilir. Gebeliğin sonlandırılmasından çok biyopsi alımında kullanılan bir işlemdir. Rahim ağzının yeterli genişliğe getirilmesinden sonra lokal anestezi yapılarak metal bir kaşık benzeri alet yardımıyla rahim içi kazınır. Gebeliğin ilerlemiş zamanlarında, riskli gebeliklerin teşhisinden sonra sonlandırılma işleminde, anormal dokuların alınmasında, tümörlerden temizleme işleminde metal küret ile kazınma en etkili yöntemdir. Lokal anestezi yapıldığı için işlem ağrısız gerçekleşir. Operasyon sonrası kramp, ağrı ve 4 hafta süren kanama olması normaldir. Bölgeyi temiz tutmak ve hekim tavsiyelerine uymak çok önemlidir.

Kürtaj Kimlere Yapılır?

Türkiye’de İzmir kürtaj’ın talep edilmesi ve gerçekleştirilmesi için yasal süreç gebeliğin 10. haftasına kadardır. Bu süreç son adet döngüsünün bitiminden itibaren başlayan 10 haftayı kapsar.

İzmir kürtaj fiyatları
İzmir kürtaj fiyatları

Kürtaj yapılmasının talep edildiği ya da gerekli görüldüğü durumlar sıralanabilir:

  • İstenmeyen veya beklenmeyen gebelik
  • Rahimdeki anormal oluşumlar
  • Tecavüz sonucu oluşan gebelikler
  • Anne karnında ölen fetüs
  • Anormali görülen bebekler
  • Anne hayatının tehlikede olması
  • Menopoz sonrası dönemde kanamaların devam etmesi

İlaçla Gebelik Sonlandırılması

Hastaların herhangi bir operasyona ihtiyaç duymadan oral yolla alınan ilaçlar yardımıyla gebeliğin sonlandırılması işlemi de sıkça kullanılan tedavilerdendir. Kesinlikle hekim gözetiminde, muayene ve prosedürlerin ardından kullanılması gereken ilaçlardır. Mifepriston denen ilaç ile progesteron blokerleri çalıştırılır ve rahimde tutunma sağlayan etkiler yok edilir. Fetüsün canlılığını koruması için rahme implante olması gerekir. Bu ilaç ile etki ortadan kaldırılarak birkaç saat sonunda gebelik sonlandırılabilir. Bu konuda sıkça kullanılan diğer ilaç ise rahim iç dokularını ve fetüsü parçalayarak vajinal kanala gönderir. İlacı kullandıktan bir süre sonra parçalı dokular kan yoluyla atılır.

Tüm gebelik sonlandırılma işleminde ultrason ile gebeliğin kesin bitişi kontrol edilmelidir. Kalıntı dokuların rahimde yapışma, enfeksiyon, tıkama risklerini oluşturmaması için operasyon sonrasında muayene ihmal edilmemelidir. Alanında uzman hekimlerin yapacağı operasyonlarda bu gibi komplikasyonların oluşması oldukça düşük ihtimaller dahilindedir. En doğru seçeneklerde ve uygulamalardaki kürtaj İzmir ili içinde pek çok doktor tarafından hastalara yapılmaktadır.

Kürtaj Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlaçla yapılan İzmir kürtaj dışında operasyon yapılan durumlarda vücut içi dokulara erişilerek bir uygulama yapıldığı için sterilizasyon oldukça önemlidir. Özellikle hasta için hassas olan ürogenital yolakların hijyeni çok önemlidir. Kullanılan tüm cihazların steril olmasının yanında bazılarında tek kullanımlık şartı da olmalıdır (örneğin aspirasyon cihazı aparatları). Hastalar lokal anestezi ve enjeksiyonel sedasyon ilaçlar ile opere edildikleri için işlem sonrası birkaç saat dinlenmelidirler.

Ertesi gün günlük yaşama dönmek konusunda sıkıntı yaşanmaz. Kazınma yönteminde kramp ve ağrı devam edebilir. Bunun için hekimin verdiği ilaçlar dışında ilaç kullanılmamalıdır. 4 haftaya kadar kanama devam edebilir. İşlem sonrasında 2 hafta cinsel ilişkiden kaçınmak hem rahim ağzındaki kasların eski esnekliğini kazanması ve daralması hem de hastanın psikolojik olarak etkilenmemesi için tavsiye edilir. Bölge temizlenmeli, vajinal duş yapılmalıdır. Sabun gibi yabancı kimyasallar ile bölge temizlenmemelidir. Kanamalar için ped kullanılmalı, tampon, vajinal kaplar kullanılmamalıdır. Kürtaj sonrası 2 hafta ayakta duş önerilir.

İşlem yapılmadan önceki 4-6 saat hastaların yemek yememiş ve kullanıyorsa sigara tüketmemiş olması gerekir. Kan sulandırıcı ilaçlar da operasyon öncesi kesilmelidir.

Kürtajdan Sonra Gebelik

Kürtaj yönteminden sonra oluşabilecek kısırlık gibi bir şüphe yerinde değildir. Alanında hatırı sayılır geçmişi olan pek çok kürtaj merkezi İzmir’de uzman hekimler barındırarak deneyimli ellerde bu operasyonları yapmaktadır. Bu nedenle olağan giden durumlarda ve herhangi bir komplikasyonun yaşanmadığı işlemlerde tekrar gebe kalınması mümkündür. Rahim dokularının ve rahim ağzının iyileşmesi, eski sağlığını kazanması için sonraki gebelik 3 ay gibi bir aralık ardından planlanmalıdır. Başarısız olan kürtaj işlemlerinde (yapılan operasyonların %5 kadarı) gebelik işlem öncesi gibi devam eder. Bu durum ultrasonda da gözlenir. Başarısız kürtajın ardından tekrar bir kürtaj için hastaya randevu verilir. Bazı durumlarda fetüsün henüz çok küçük olmasından aspirasyon cihazının rahim duvarına ulaşmakta zorluk çekmesi nedeniyle kürtaj yapılamaz. Komplikasyon ihtimalini minimalize etmek, steril ortamlara kendinizi emanet etmek ve güvenli ellerden hizmet almak için İzmir kürtaj kliniğinizi ve hekiminizi seçerken iyi bir araştırma yapmalısınız.

Kürtaj Operasyonundan Sonra Neler Yaşanır?

Kürtaj işleminden sonra yaklaşık bir aya kadar süren fakat adet kanamasından daha fazla olmayan bir kanama olabilir. İlk adet genellikle 40 gün ile 60 gün sonrasında görülür. Kürtaj sonrası bazı riskler görülebilir. Bunlar aşırı kanama, enfeksiyon, parça kalması, rahim içerisinde yapışıklık olması, kullanılan ilaçlara karşı alerji, rahim delinmesi, gebelik sonlandıramama gibi komplikasyonlar yüzde 1 bile olsa yaşanabilir.

İzmir kürtaj sonrası çok ağrı olmaz. Hasta 1-2 saat içerisinde normal yaşantısına devam eder.1 ay süreyle ilişki yasaklanır. Duş almakta sıkıntı yoktur. Hastanede kalmaya gerek yoktur. Günübirlik bir işlemdir.

Kürtaj Sonrası Gebelik Olur Mu?

Tekrar gebe kalmakta kesinlikle sorun olmaz. İzmir kürtaj operasyonundan 3 ay sonrasında tekrar gebe kalınabilir.

Kürtaj (Küretaj) Yasal Mıdır?

Evet, ülkemizde Kürtaj her yaşta kadın için yasal bir haktır. İzmir kürtaj haftası yasal sınır dediğimiz 10 haftanın altında ise evli çiftlerde sonlandırma işlemi için imza alınır.

Bekar hastalarda ise yalnızca hastanın imzası yeterlidir. Ülkemizde isteğe bağlı küretaj yasaldır ve 10. Haftanın sonuna kadar yapılabilir.

15 yaş altında yasal değildir mutlaka adli mercilere bildirim yapılır.15 – 18 yaş arasında ebeveyn imzası gerekir.

Hasta evli ise eşi ile, bekar ise yalnız gelmesi yasal açıdan yeterlidir. Hastanın öncelikle geniş tıbbi öyküsü sorgulanır. Kan uyuşmazlığı açısında hasta bilmiyorsa kan grubu bakılır. Sonrasında ultrason ile gebeliğin haftası tespit edilir. Ultrasonda gözükmediği taktirde kanda gebelik testi bakılır.

Doktor gebelik kesesini küretaj öncesi mutlaka görmesi gerekir. Bunun nedeni rahimin yapısını anlamak ve döllenmiş yumurtanın ya da bebeğin yerini saptamak içindir.

Kürtaj İzmir için Bayraklı’da bulunan kliniğimizde işlem sonrası farklı branşlardaki doktorlarımızdan da destek alabilirsiniz. İzmir kürtaj fiyatları konusunda da kürtaj merkezimiz uygun fiyat politikası sunmaktadır.

Kürtaj ve Gizlilik Hakları     

İzmir kürtaj kliniğimize başvuru nedeniniz ve size ait tüm bilgiler kesinlikle başka şahıslarla paylaşılamaz. Paylaşılması yasal açıdan suçtur. Gizliliğin korunması hastanın yasal hakkıdır. İzmir kürtaj merkezimizde kürtaj olduktan sonra doktorumuz tarafından detaylı bir şekilde bilgilendirme yapılmaktadır. Süreç içerisinde yaşanabilecek her türlü olumsuzluklarda yeniden kliniğimize başvurabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

İzmir kürtaj, parça alma anlamındadır. Genelde gebelik boşaltımı olarak bilinir. Ancak tıpta çeşitli alanlarda uygulanır. Örneğin dişçilikte diş dolgusu yapmadan önce dolgu yapılacak yer kazılır temizlenir.

Jinekolog önce gebeliğin gerçekten var olup olmadığından emin olmak ister. Bunu için test yapar ya da ultrasonla inceleme yapar. Gebeliğin oluştuğundan emin olsa bile doktor ultrasonla rahimi inceler. Bunu amacı rahimin yapısını bilmek ve gebeliğin rahimde nerde oluştuğunu anlamak içindir. Bazı kadınlarda rahimin yapısı doğuştan farklıdır. Bu yüzden kürtaj ve gebeliğin yeri rahmin duvarını ve yapısını bilmek açısından önem arz eder.

Gebeliğin kaçıncı ayda olduğuna, rahmin yapısına, kadının yaşına göre kürtaj değişir.

Kürtajın çeşitli nedenleri vardır. Kadının menopoz sonrası aşırı kanamaları varsa kanamayı durdurmak için İzmir kürtaj yapılır. Bu aynı zamanda kanamanın neden olduğunu da gösterir. İstenilmeyen ya da tesadüfen hazırlıksız yakalayan gebelikleri sonlandırmak için yapılır.

Kürtaj sonrası az da olsa kanamalar olur. Ağrılar ve sancılar olabilir. Ancak doktorun verdiği ağrı kesiciler bu ağrıları dindirir. Kanamanın normalden çok şiddetli olması ve bir haftayı geçmesine rağmen hala devam etmesi, kötü kokulu akıntının olması gibi durumlar anormal bir durumdur ve doktora gidilmelidir.

Evet, kürtaj yapılırken kayıtlar tamamen gizli ve hasta mahremiyeti ihlal edilmeden yapılır.

Doğal olarak bir kadın için Kürtaj olmak günümüzde çok konforlu koşullarda olsa da psikolojik bir travma yaratır. Kürtaj yaptırmak isteyen herkes kliniğimizi arayarak kürtaj uzmanımızdan ve İzmir kürtaj doktorumuzdan bilgi alabilir.

Operasyonun genel anestezi altında yapılması en doğal olanıdır çünkü hasta üzerinde oluşabilecek psikolojik travmayı en düşük düzeye indirir. Lokal anestezi altında da yapılabilir.

Gebelik haftası ne kadar küçük ise küretaj işleminin riskleri o kadar azalır. Kürtaj haftası hesaplanırken son adet tarihinin ilk gününden itibaren kaç gün geçtiyse gebelik o kadardır. Son adet tarihini bilmeyen hastalarda hafta kararı ultrasona göre hesaplanır. 5. gebelik haftasından 10. gebelik haftasının sonuna kadar yapılabilir.

  • Ülkemizde tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece 10. Hafta bitiminden sonra gebelik sonlandırılamaz.
  • 15 yaş altında adli mercilere bildirim gerekir.
  • 15-18 yaş arasında ise ebeveyn imzası ile küretaj işlemi yapılabilir.

Anestezi doktorun ya da hastanın gebelik durumuna göre seçim yapılır. Lokal ya da genel anestezi uygulanır. Lokal anestezi rahim ağzına iğne ile ilaç enjekte edilip uyuşturulur. Hasta çok az acı duyar. Operasyondan sonra doktor antibiyotik ve ağrı kesici verir. Hasta yürüyerek evine, işine döner.

Kürtaj günü ilk adet günü kabul edilir. Kadının adet dönemine göre yaklaşık 40 gün sonra adet görülür. Kanamalar normal olmalıdır. Operasyon sonrası kadın kendini enfeksiyonlardan korumalıdır.

Genel olarak ücretlendirme hafta hesabına göre yapılır. Hafta arttıkça işlemin İzmir kürtaj ücreti risk artışına bağlı olarak artar.

Genel olarak ücretlendirme hafta hesabına göre yapılır. Hafta arttıkça işlemin İzmir kürtaj ücreti risk artışına bağlı olarak artar.

Kadının ülkemizdeki yeri, kadın olmanın toplumumuzda ki zorluğu göz önünde bulundurulduğunda bir gebeliği sonlandırmak kadını psikolojik açıdan derin etkiler bırakır. Bu psikolojik etki yaklaşık 40 gün sürer sonrasında hormonların etkisiyle biter. Normal hayatı akışına devam eder.

Kürtaj sonrasında 1 ay süreyle cinsel ilişki yasaklanır.  Duş alabilir. 1 ay süreyle adet kanamasından daha az şekilde kanamasının olacağını bilmelidir. Bir ay sonra mutlaka doktoruna ultrason kontrolüne gelmelidir. Gerekli görüldüğü takdirde verilen antibiyotiği ve ilaçları düzenli kullanmalıdır. Sonrasında ateş, kötü kokulu akıntı, aşırı kanama olduğu takdirde hekimine başvurmalıdır.

Kürtaj Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

Hayır, kısırlığa neden olmaz. Hasta nasıl gebe kaldıysa tekrar gebe kalabilir.

Kürtaj riskli bir işlem değildir. Hastanın önceden ek bir hastalığı yoksa çok basit cerrahi bir işlemdir. Yaş riski yoktur, çünkü üreme çağındaki hastalara, gençlere ve kırk yaş altı hastalara uygulanabilir.

Kürtaj riskli bir işlem değildir, hastanın kanama bozukluğu, kalp rahatsızlığı gibi ek hastalığı varsa risk artar. Bunun dışında riski çok azdır.

Hamilelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.  Adet gecikmesi ilk belirtidir. Adet gecikmiş ve gebelik test sonucu pozitif ise hastanın 4-5 haftalık gebeliğinin mevcut olduğunu anlaşılır. Ayrıca hasta son adet tarihini bilmiyor ise ultrason ölçümü ile hafta belirlenir.

Yasal olarak 10.haftanın bitimine kadar yapılabilir. Bazı tıbbi durumlarda, bebeğin yaşam ile bağdaşmayan tıbbi bir sorunu olduğunda 10. Hafta üstünde de sonlandırma yapılabilir.

Lokal anestezi altında biraz ağrı olabilir, fakat genel anestezi altında ağrı kesinlikle olmaz. Kürtaj sonra doktorun verdiği ağrı kesiciler ile ağrı sonlandırılır.

Evli olmayan 18 yaş üstü bir kadın kürtaj olabilir. 15 yaş altı adli mercilere bildirilir yasal değildir. 15 -18 yaş üstü bekar hasat ebeveyn imzası ile kürtaj olabilir.

15 yaş altı adli mercilere bildirilir yasal değildir. 15 -18 yaş üstü bekar hasta ebeveyn imzası ile kürtaj olabilir, bu tamamen yasaldır.

Kürtaj sonrası bir aya kadar süren ve adet kanamasından fazla olmayan kanama gözlenebilir. Bu normal bir durumdur. Adet kanamasından fazla olan kanama durumunda parça kalmış ya da bir kanama bozukluğu olabileceğinden mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Kürtaj olduğunuz kesinlikle anlaşılmaz. Bu konuda endişe etmenize gerek yoktur. Yürüyüşünüz değişmez.

Kürtaj sonrası enfeksiyondan korunmak için antibiyotik gerekli görülen hastalarda verilebilir. Bunun yanında ağrısı olursa kullanması için ağrı kesici verilebilir.

Kürtaj günübirlik yapılan bir işlemdir, hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta 2 saat sonrasında normal hayatına geri dönebilir.

Kürtajdan hemen sonra ayakta duş şeklinde alınabilir, sakıncası yoktur.

Kürtaj sonrası kanama bitene kadar denize girmek önerilmez, kanama bittikten sonra denize girilebilir.

Kürtaj tarihinden itibaren 1 ay süreyle ilişki yasaklanır, sonrasında cinsel ilişki yaşanabilir.

3 ay gebe kalmak için beklemek rahimin dinlenmesi, yenilenmesi açısından önemlidir. Diğer oluşacak gebelikler açısından riskleri azaltır.

Kürtajda rahimin, tüplerin zarar görme ihtimali çok düşüktür. Yaklaşık olarak yüz binde bir olarak gözlenir ve ilaç tedavisi ile düzelir.

6 hafta ve üzeri olan gebeliklerde mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapmak gerekir. Fakat risk almamak için, hafta gözetmeksizin kan uyuşmazlığı iğnesi sonraki gebeliklerde sorun olmaması açısından yapmakta fayda vardır.

Yaklaşık olarak yüz binde bir olarak gözlenir. İlaç tedavisi ile düzelir. Nadiren operasyon gerekebilir.

Kürtaj sonrası spiral takılabilir. Genel olarak sıkıntı yaşanmaz.

İlk olarak adet gecikmesi ile şüphe başlar. Sonrasında idrar, kan ve ultrason ile kesin olarak gebelik teşhisi yapılır

18 yaş üstünde bekar hastada kadının kendi rızası yeterlidir. Evli ise eşinin de rızası gerekir. 15-18 yaş arasında ebeveyn rızası gerekir.

Cinsel ilişki olmadan da gebe kalınabilir. Sürtünme, üstüne boşalma, temas ile de gebe kalınabilir. Bu kızlık zarının tipine göre oluşabilecek bir durumdur.

Kızlık zarı farklı yapılardadır. Bu yüzden bakire iken cinsel ilişki olmadan da gebe kalınabilir. Sürtünme, üstüne boşalma, temas ile de gebe kalınabilir.

Kürtaj sonrası kızlık zarı dikilebilir. Hiçbir sakıncası yoktur. Başarılı sonuçlar mevcuttur.

Kürtaj esnasın kesme, dikme işlemi yoktur özel bir aletle vakum ile gebelik sonlandırılır

Kürtaj sonrası hasta yaşı, sigara ve ek hastalıklarına bağlı olarak korunma için uygun seçim yapılır. Sigara içen 35 yaş üstü hastalarda doğum kontrol hapları önerilmez.

Kürtajda sayı kısıtlaması yoktur. Ancak gebelikten korunma yöntemi kesinlikle değildir.

Kürtaj kızlık zarı bozulmadan eğer zar esnek ise yapılabilir, diğer koşullarda zar yırtılır.