Kürtaj - İzmir İzmir Kliniği - Kürtaj İzmir | Op. Dr. Hasan Ulaş Başyurt
+90 (543) 425 30 40 info@opdrhasanulasbasyurt.com

Kürtaj

Kürtaj, Kürtaj Nedir? Kimlere Kürtaj Uygulanır?

Kürtaj Nedir?

Fransızca Curretage-Küretaj- kelimesinden gelir. Halk dilinde Kürtaj olarak kullanılır. Kürtaj kazıma, parça alma anlamındadır.Kürtaj genelde gebelik boşaltımı olarak bilinir. Ancak Kürtaj tıpta çeşitli alanlarda uygulanır. Örneğin dişçilikte diş dolgusu yapmadan önce dolgu yapılacak yer kazılır temizlenir.Yani Kürtaj cerrahi bir operasyondur.

Kürtaj Bir Doğum Kontrol Yöntemi Midir?

Kürtaj kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir ve bu amaçla kullanılmamalıdır.

Kürtaj Gerçekleşmeden Önce Doktor Ne Yapar?

Jinekolog  Kürtaj için önce gebeliğin gerçekten var olup olmadığından emin olmak ister. Bunu için test yapar ya da ultrasonla inceleme yapar.

Gebeliğin oluştuğundan emin olsa bile doktor ultrasonla rahimi inceler. Bunu amacı rahimin yapısını bilmek ve gebeliğin rahimde nerde oluştuğunu anlamak içindir. Bazı kadınlarda rahimin yapısı doğuştan farklıdır. Bu yüzden kürtaj ve gebeliğin yeri rahmin duvarını ve yapısını bilmek açısından önem arz eder.

Kürtaj Operasyonu Süresi Ne Kadardır?

Kürtaj süresi gebeliğin kaçıncı ayda olduğuna, rahmin yapısına, kadının yaşına göre değişir.

Neden Kürtaj Olunur?

Kürtajın çeşitli nedenleri vardır. Kadının menopoz sonrası aşırı kanamaları varsa kanamayı durdurmak için kürtaj yapılır. Bu aynı zamanda kanamanın neden olduğunu da gösterir. İstenilmeyen ya da tesadüfen hazırlıksız yakalayan gebelikleri sonlandırmak için yapılır.

Hangi Yöntemlerle Kürtaj Yapılır?

Evde doktorun verdiği ilaçlarla gebelik sonlandırılarak Kürtaj olunur ya da hastanede uzman bir hekimle cerrahi müdahele ile gebelik sonlandırılarak Kürtaj yapılır.

Kürtaj Sonrası Neler Yaşanır?

Kürtaj sonrası az da olsa kanamalar olur. Ağrılar ve sancılar olabilir. Ancak doktorun verdiği ağrı kesiciler bu ağrıları dindirir. Ancak kanamanın normalden çok şiddetli olması ve bir haftayı geçmesine rağmen hala devam etmesi, kötü kokulu akıntının olması gibi durumlar anormal bir durumdur. Doktora gidilmelidir.

Kürtaj Sırasında Hangi Anestezi Kullanılırsa Daha İyi Olur?

Anestezi doktorun ya da hastanın gebelik durumuna göre seçim yapılır. Lokal ya da genel anestezi uygulanır. Lokal anestezi rahim ağzına iğne ile ilaç enjekte edilip uyuşturulur. Hasta çok az acı duyar. Operasyondan sonra doktor antibiyotik ve ağrı kesici verir. Hasta yürüyerek evine, işine döner.

Kürtajdan Sonra Adet Kanaması Ne Zaman Olur?

Kürtaj günü ilk adet günü kabul edilir. Kadının adet dönemine göre yaklaşık 40 gün sonra adet görülür. Kanamalar normal olmalıdır.

Kürtaj sonrası kadın kendini enfeksiyonlardan korumalıdır.

Kürtaj Nedir? Kürtaj Nasıl Olur?

Kürtaj’ın ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Kürtaj Nedir? Kısaca Cevaplayalım

Kürtaj evli ya da bekar kürtaj işlemi kadının yasal bir hakkıdır.

Kürtaj bilinen anlamıyla gebeliğin sonlandırılması, gebeliğin boşaltılması, çocuk aldırma demektir. Kürtaj aslında Fransızca Curretage (Küretaj) dır. Kelime olarak rahim içinin kazınarak temizlenmesi anlamına gelir.

Eski zamanlarda rahim içi keskin bıçak biçiminde aletlerle kazınarak kürtaj işlemi yapılırdı. Fakat günümüzde rahime zarar vermeyen, keskin olmayan künt denilen tek kullanımlık aletlerle kürtaj işlemi yapılır.

Kürtaj Yaptırmak İstediğimde Bilgilerim Gizli Kalır Mı?

Evet, bu işlem yapılırken kayıtlar tamamen gizli ve hasta mahremiyeti ihlal edilmeden yapılır.

Kürtaj Operasyonu İçin Hangi Anestezi Kullanılır?

Doğal olarak bir kadın için Kürtaj olmak günümüzde çok konforlu koşullarda olsa da psikolojik bir travma yaratır.

Kürtaj yaptırmak isteyen herkes kliniğimizi arayarak kürtaj uzmanımızdan ve İzmir kürtaj doktorumuzdan bilgi alabilir.

Operasyonun genel anestezi altında yapılması en doğal olanıdır çünkü hasta üzerinde oluşabilecek psikolojik travmayı en düşük düzeye indirir.

Lokal anestezi altında da yapılabilir.

Kürtaj Ne Zaman Olmalıdır?

Gebelik haftası ne kadar küçük ise küretaj işleminin riskleri o kadar azalır.

Kürtaj haftası hesaplanırken son adet tarihinin ilk gününden itibaren kaç gün geçtiyse gebelik o kadardır. Son adet tarihini bilmeyen hastalarda hafta kararı ultrasona göre hesaplanır.

 Kürtaj 5. gebelik haftasından 10. gebelik haftasının sonuna kadar yapılabilir.

Ülkemizde tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece 10. Hafta bitiminden sonra gebelik sonlandırılamaz.

Kürtaj her yaşta yapılabilir.

15 yaş altında adli mercilere bildirim gerekir.

15-18 yaş arasında ise ebeveyn imzası ile küretaj (kürtaj)işlemi yapılabilir.

Kürtaj Operasyonundan Sonra Neler Yaşanır?

Kürtaj işleminden sonra yaklaşık bir aya kadar süren fakat adet kanamasından daha fazla olmayan bir kanama olabilir.

İlk adet genellikle 40 gün ile 60 gün sonrasında görülür.

Kürtaj sonrası bazı riskler görülebilir. Bunlar aşırı kanama, enfeksiyon, parça kalması, rahim içerisinde yapışıklık olması, kullanılan ilaçlara karşı alerji, rahim delinmesi, gebelik sonlandıramama gibi komplikasyonlar yüzde 1 bile olsa yaşanabilir.

Kürtaj sonrası çok ağrı olmaz. Hasta 1-2 saat içerisinde normal yaşantısına devam eder.1 ay süreyle ilişki yasaklanır. Duş almakta sıkıntı yoktur. Hastanede kalmaya gerek yoktur. Günübirlik bir işlemdir.

İzmir kürtaj merkezi olarak hizmet veren kliniğimize kadınsal olarak yaşadığınız her türlü sorun için başvuru yapabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Gebelik Olur Mu?

Tekrar gebe kalmakta kesinlikle sorun olmaz. Kürtaj operasyonundan 3 ay sonrasında tekrar gebe kalınabilir.

Kürtaj (Küretaj) Yasal Mıdır?

Evet, ülkemizde Kürtaj her yaşta kadın için yasal bir haktır.

Haftası yasal sınır dediğimiz 10 haftanın altında ise evli çiftlerde sonlandırma işlemi için imza alınır. Bekar hastalarda ise yalnızca hastanın imzası yeterlidir.

Ülkemizde isteğe bağlı küretaj yasaldır ve 10. Haftanın sonuna kadar yapılabilir.15 yaş altında yasal değildir mutlaka adli mercilere bildirim yapılır.15 -18 yaş arasında ebeveyn imzası gerekir.

Hasta evli ise eşi ile, bekar ise yalnız gelmesi yasal açıdan yeterlidir.

Hastanın öncelikle geniş tıbbi öyküsü sorgulanır. Kan uyuşmazlığı açısında hasta bilmiyorsa kan grubu bakılır. Sonrasında ultrason ile gebeliğin haftası tespit edilir. Ultrasonda gözükmediği taktirde kanda gebelik testi bakılır.

Doktor gebelik kesesini küretaj öncesi mutlaka görmesi gerekir. Bunun nedeni rahimin yapısını anlamak ve döllenmiş yumurtanın ya da bebeğin yerini saptamak içindir.

Kürtaj İzmir için Bayraklı’da bulunan kliniğimizde işlem sonrası farklı branşlardaki doktorlarımızdan da destek alabilirsiniz.

İzmir kürtaj fiyatları konusunda da kürtaj merkezimiz uygun fiyat politikası sunmaktadır.

Kürtaj ve Gizlilik Hakları

Kliniğimize başvuru nedeniniz ve size ait tüm bilgiler kesinlikle başka şahıslarla paylaşılamaz. Paylaşılması yasal açıdan suçtur. Gizliliğin korunması hastanın yasal hakkıdır.

İzmir kürtaj merkezimizde kürtaj olduktan sonra doktorumuz tarafından detaylı bir şekilde bilgilendirme yapılmaktadır. Süreç içerisinde yaşanabilecek her türlü olumsuzluklarda yeniden kliniğimize başvurabilirsiniz.

KÜRTAJ HAKKINDA EN SIK SORULAN SORULAR

Kürtaj ne zaman yapılır?

Küretaj 5. Gebelik haftasından itibaren 10.haftanın sonuna kadar yapılabilir. Kürtajın kanamanın ve rahimin daha az zarar görmesi ve komplikasyonların olmaması için ne kadar erken yapılabilirse o kadar iyi olur. Bebekte tıbbi, yaşamla bağdaşmayan bir durum söz konusu ise gebelik 10.haftadan sonrada sonlandırılabilir.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj genel ya da lokal anestezi altında öncelikle buji dediğimiz rahim ağzını genişleten aletlerle rahim ağzı genişletilerek yapılır. Sonrasında vakum ve rahim ağzına uygun vakum ucu ile rahim içerisindeki gebelik ürünü vakum etkisi ile çekilerek boşaltılır. Rahim içerisinin boşaltıldığı rahim içerisinden gelen cry uteri dediğimiz bir sesi duymamız ile anlaşılır. Aynı zamanda ultrason ile gebeliğin boşaltıldığı teyit edilir. Kanama takibi sonrası operasyon sonlandırılır. Bu işlem yaklaşık 5 dakika sürer. Hasta yatağına alınıp.1-2 saat içerisinde taburcu edilir.

Kürtaj için hangi anestezi yapılır?

Hastanın isteğine ya da doktorun gerekli görmesine göre Lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hasta psikolojisi, gebeliğin riskli durumu ya da ağrı açısından genel olması hasta konforu açısından daha değerlidir.

Kürtaj fiyatları?

Genel olarak ücretlendirme hafta hesabına göre yapılır. Hafta arttıkça kürtaj işleminin ücreti risk artışına bağlı olarak artar.

Kürtaj olma psikolojisi ile nasıl baş ederim?

Kadının ülkemizdeki yeri, kadın olmanın toplumumuzda ki zorluğu göz önünde bulundurulduğunda bir gebeliği sonlandırmak kadını psikolojik açıdan derin etkiler bırakır. Fakat hiçbir kadın zorunluluk ve zorlu hayat koşulları olmasa böyle bir girişimde bulunmaz. Bu psikolojik etki yaklaşık 40 gün sürer sonrasında hormonların etkisiyle biter. Normal hayatı akışına devam eder.

Kürtaj öncesi ne gibi hazırlıklar gerekir?

Hasta anestezi alacağı için aç gelmelidir. En az 6 saat öncesinde hiçbir şey yiyip içmemelidir. Bunun dışında herhangi bir şeye ihtiyaç yoktur.

Kürtaj sonrası yapılması gerekenler nelerdir? Kürtaj sonrası kadını neler bekliyor?

Kürtaj sonrasında 1 ay süreyle cinsel ilişki yasaklanır.  Duş alabilir. 1 ay süreyle adet kanamasından daha az şekilde kanamasının olacağını bilmelidir. Bir ay sonra mutlaka doktoruna ultrason kontrolüne gelmelidir. Gerekli görüldüğü takdirde verilen antibiyotiği ve ilaçları düzenli kullanmalıdır. Sonrasında ateş, kötü kokulu akıntı, aşırı kanama olduğu takdirde hekimine başvurmalıdır.

Kürtaj sonrası adet ne zaman olur?

Ortalama adet görme süresi 40 gündür. Fakat daha erken olabilir bazen de bir hafta kadar geç de olabilir.

Kürtaj sonrası adet görülmemesinin nedenleri nelerdir?

Çok nadiren adet görülmez. Adet görülmemesi rahim iç dokusu dediğimiz endometriumdaki yapışıklıklar ve hormonal nedenlerine bağlı olarak gelişebilir. Doktor yapışıklıkları açılınca ya da ilaç tedavisi ile genellikle düzelir.

Kürtaj kısırlığa neden olur mu?

Kürtaj kısırlığa neden olmaz. Hasta nasıl gebe kaldıysa tekrar gebe kalabilir.

Kürtaj hangi yaşta risklidir?

Kürtaj riskli bir işlem değildir. Hastanın önceden ek bir hastalığı yoksa çok basit cerrahi bir işlemdir. Yaş riski yoktur, çünkü üreme çağındaki hastalara, gençlere ve kırk yaş altı hastalara uygulanabilir.

Kürtaj riskleri ne zaman artar?

Kürtaj riskli bir işlem değildir, hastanın kanama bozukluğu, kalp rahatsızlığı gibi ek hastalığı varsa risk artar. Bunun dışında riski çok azdır.

Kürtaj riskleri nelerdir?

Aşırı kanama, rahim delinmesi, enfeksiyon, rahim içerisinde yapışıklık olması, parça kalması gibi riskler, yüzde 1 gibi düşük bir seviyede olsa da görülebilir.

Kürtaj için hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

Hamilelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.  Adet gecikmesi ilk belirtidir. Adet gecikmiş ve gebelik test sonucu pozitif ise hastanın 4-5 haftalık gebeliğinin mevcut olduğunu anlaşılır. Ayrıca hasta son adet tarihini bilmiyor ise ultrason ölçümü ile hafta belirlenir.

Kürtaj işlemi ne kadar sürer?

Kürtaj işlemi yaklaşık olarak 5 dakika gibi kısa süren bir işlemdir. İzmir kürtaj için araştırma yapan hem İzmir’den olsun hem de şehir dışından kişilere günlük hayatlarını etkilemeyecek şekilde İzmir’de kürtaj işlemi uygulanır. Bunun için İzmir kürtaj kliniğimizi arayıp randevu almanız yeterlidir.

Kürtaj kaç haftaya kadar yapılır?

Kürtaj yasal olarak 10.haftanın bitimine kadar yapılabilir. Bazı tıbbi durumlarda, bebeğin yaşam ile bağdaşmayan tıbbi bir sorunu olduğunda 10. Hafta üstünde de sonlandırma yapılabilir.

Kürtaj esnasında ağrı olur mu?

Lokal anestezi altında biraz ağrı olabilir, fakat genel anestezi altında ağrı kesinlikle olmaz. Kürtaj sonra doktorun verdiği ağrı kesiciler ile ağrı sonlandırılır.

Evli olmayan bir bayan kürtaj olabilir mi?

Evli olmayan 18 yaş üstü bir kadın kürtaj olabilir. 15 yaş altı adli mercilere bildirilir yasal değildir. 15 -18 yaş üstü bekar hasat ebeveyn imzası ile kürtaj olabilir.

18 yaş altı küretaj mümkün mü?

15 yaş altı adli mercilere bildirilir yasal değildir. 15 -18 yaş üstü bekar hasta ebeveyn imzası ile kürtaj olabilir, bu tamamen yasaldır.

18 yaşından büyük birisi kürtaj için izin almalı mı?

18 yaşından büyük bir kadının kendi imzası yeterlidir. İzne gerek yoktur.

Kürtaj sonrası kanama olur mu?

Kürtaj sonrası bir aya kadar süren ve adet kanamasından fazla olmayan kanama gözlenebilir. Bu normal bir durumdur.

Adet kanamasından fazla olan kanama durumunda parça kalmış ya da bir kanama bozukluğu olabileceğinden mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Kürtaj olduğum anlaşılır mı?

 Kürtaj olduğunuz kesinlikle anlaşılmaz. Bu konuda endişe etmenize gerek yoktur. Yürüyüşünüz değişmez.

Kürtaj sonrası ilaç kullanmak gerekir mi?

Kürtaj sonrası enfeksiyondan korunmak için antibiyotik gerekli görülen hastalarda verilebilir. Bunun yanında ağrısı olursa kullanması için ağrı kesici verilebilir.

Kürtaj sonrası hastanede kalmam gerekir mi?

Kürtaj günübirlik yapılan bir işlemdir, hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta 2 saat sonrasında normal hayatına geri dönebilir.

Kürtaj sonrası normal hayatıma ne zaman dönebilirim?

Kürtaj sonrasında 2 saat içerisinde normal hayatınıza geri dönebilirsiniz, hiçbir kısıtlama olmaz.

Kürtaj sonrası ne zaman duş alabilirim?

Kürtajdan hemen sonra ayakta duş şeklinde alınabilir, sakıncası yoktur.

Kürtaj sonrası ne zaman denize girebilirim?

Kürtaj sonrası kanama bitene kadar denize girmek önerilmez, kanama bittikten sonra denize girilebilir.

Kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?

Kürtaj tarihinden itibaren 1 ay süreyle ilişki yasaklanır, sonrasında cinsel ilişki yaşanabilir.

Kürtaj sonrası tekrar gebe kalmak için ne kadar beklemeliyim?

Kürtaj sonrası 3 ay gebe kalmak için beklemek rahimin dinlenmesi, yenilenmesi açısından önemlidir. Diğer oluşacak gebelikler açısından riskleri azaltır.

Kürtaj sonrası rahim zarar görür mü, rahimde ve tüplerde yapışıklık olur mu?

Kürtajda rahimin, tüplerin zarar görme ihtimali çok düşüktür. Yaklaşık olarak yüz binde bir olarak gözlenir ve ilaç tedavisi ile düzelir.

Kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı iğnesi yapmak gerekir mi?

Kürtaj sonrası 6 hafta ve üzeri olan gebeliklerde mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapmak gerekir. Fakat risk almamak için, hafta gözetmeksizin kan uyuşmazlığı iğnesi sonraki gebeliklerde sorun olmaması açısından yapmakta fayda vardır.

Kürtaj sırasında rahimde delinme olur mu?

Kürtaj sonrası yaklaşık olarak yüz binde bir olarak gözlenir. İlaç tedavisi ile düzelir. Nadiren operasyon gerekebilir.

Kürtaj sonrası spiral takılabilir mi? Kürtaj sonrası doğum kontrol uygulanır mı?

Kürtaj sonrası spiral takılabilir. Genel olarak sıkıntı yaşanmaz.

15 yaşından küçük biri kürtaj olabilir mi?

Yasal olarak adli mercilere bildirimi zorunludur. Bayanın isteği dahilinde olsa bile tecavüz olarak değerlendirilir.

Hamile olduğum nasıl anlaşılır?

İlk olarak adet gecikmesi ile şüphe başlar. Sonrasında idrar, kan ve ultrason ile kesin olarak gebelik teşhisi yapılır

Kadının kendisinin kararı kürtaj için yeterli mi?

18 yaş üstünde bekar hastada kadının kendi rızası yeterlidir. Evli ise eşinin de rızası gerekir.15-18 yaş arasında ebeveyn rızası gerekir.

Cinsel ilişki tam olmadan hamile kalınır mı?

Cinsel ilişki olmadan da gebe kalınabilir. Sürtünme, üstüne boşalma, temas ile de gebe kalınabilir. Bu kızlık zarının tipine göre oluşabilecek bir durumdur.

Bakire iken gebelik olabilir mi?

Kızlık zarı farklı yapılardadır. Bu yüzden bakire iken cinsel ilişki olmadan da gebe kalınabilir. Sürtünme, üstüne boşalma, temas ile de gebe kalınabilir.

Kürtaj sonrası kızlık zarı dikimi yapılabilir mi?

Kürtaj sonrası kızlık zarı dikilebilir. Hiçbir sakıncası yoktur. Başarılı sonuçlar mevcuttur.

Kürtaj süresi ne kadar?

Kürtaj yaklaşık 5 dakika süren basit bir işlemdir.

Kürtaj esnasında kesme, dikme var mı?

Kürtaj esnasın kesme, dikme işlemi yoktur özel bir aletle vakum ile gebelik sonlandırılır

Kürtaj sonrası hangi doğum kontrol hapı kullanılır?

 Doğum kontrol hapları hasta yaşına, sigara ve ek hastalıklarına bağlı olarak uygun seçim yapılır.

Kürtaj sonrası korunma nasıl olmalı?

Kürtaj sonrası hasta yaşı, sigara ve ek hastalıklarına bağlı olarak korunma için uygun seçim yapılır. Sigara içen 35 yaş üstü hastalarda doğum kontrol hapları önerilmez.

Kürtaj gebe kalmaya engel mi?

Kürtaj usulüne uygun yapıldığı takdirde gebe kalmaya kesinlikle engel değildir.

Kaç kez kürtaj olunabilir? Kürtaj gebelikten korunma yöntemi midir?

Kürtajda sayı kısıtlaması yoktur. Ancak kürtaj gebelikten korunma yöntemi kesinlikle değildir.

Kürtaj sonrası ne zaman adet görürüm?

Kürtaj sonrası ortalama 40 ün içerisinde adet görülür.

Kürtaj sonrası adet düzensizliği olur mu?

Kürtaj sonrası ilk üç ay adet düzensizliği olabilir, sonrasında düzelir.

Kürtaj kızlık zarı bozulmadan yapılabilir mi?

 

Kürtaj kızlık zarı bozulmadan eğer zar esnek ise yapılabilir, diğer koşullarda zar yırtılır. 

Ara
Whatsapp
Whatsapp
Instagram Instagram