Kürtaj Sonrası Karında Şişlik

Kürtaj sonrası karında şişlik probleminiz varsa bu içeriğimiz tam da sizlere göre. Aşağıda verilen komplikasyonlara göre kendi durumunuzu değerlendirebilir ve bir uzmana görünebilirsiniz. İzmir Kadın Hastalıkları Doktoru Hasan Ulaş Başyurt tarafından muayene olmak için iletişim adreslerinden bizlere ulaşabilirsiniz. 

Kürtaj sonrası kişisel bakım hayati önem taşır, çünkü bazı durumlarda komplikasyonlar olabilir. Tıbbi kürtaj sonrası ciddi komplikasyonlar nadirdir ancak hafiften orta dereceye kadar sorunlar oluşabilir ve bazı sorunlar uzun süre devam edebilir.

Bir tıp uzmanı tarafından yapıldığında, kürtaj daha güvenli tıbbi prosedürler arasında kabul edilir. Bununla birlikte, bazı rahatsızlıkların olabileceğini bilmek faydalı olacaktır. Olası komplikasyonları bilmek riski azaltmaya yardımcı olabilir.

Kürtaj Sonrası Yaşanabilecek Komplikasyonlar

Yaptırdığınız kürtaj sonrasında yaşayabileceğiniz bazı komplikasyonlar her operasyonda olduğu gibi bu operasyon için de geçerlidir. Yaşayabileceğiniz bazı komplikasyonlar aşağıda verilmiştir. 

Ağır kanama 

Nadiren görülen komplikasyonlardan biridir, endişelenme nedenlerinden biridir. Bir işlemden sonra bir miktar kanama normal olduğundan, kanamanın ne zaman çok ağır olduğunu değerlendirmek zor olabilir.

Uzmanlar, kadınların bir saat içinde ikiden fazla ped değiştirmesi gerekiyorsa ve büyük pıhtılar ile baş dönmesi varsa, bunun ağır kanama belirtisi olabileceğini söylüyor.

Ağrılar, karın krampları, şişkinlik, bağırsak fonksiyonundaki değişiklikler ilk evrelerde sık görülür. Ağrıların çoğu rahim kasılmalarından kaynaklanır. Rahim yeterince kasılmadığında ve rahat bir durumda kaldığında ağır kanama meydana gelir.

Ağrı 

Hastalar tarafından genellikle orta düzeyde ağrı hissedilebilir. Bununla birlikte, doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları aldıktan sonra bile geçmeyen şiddetli ağrı veya yoğunlaşan ağrı bazı şeylerin yanlış olduğunu gösterebilir. Karın ağrısı, kürtajdan birkaç gün sonra şiddetli şişkinlik o bölgede oluşabilecek enfeksiyonu belirten bazı belirteçler olabilir.

Yüksek Ateş 

Kürtaj sonrası hafif yüksek vücut ısısı kabul edilebilir bir komplikasyondur, ancak ateşiniz 37 derece üzerinde kalırsa, enfeksiyona işaret ettiği için endişelenmenize neden olur. Bu durumda acilen doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

Gebeliğin devam eden semptomları

 Kürtajdan sonra hamilelikle ilgili semptomların devam etmesi nadir değildir. Bunun nedeni bazı kadınlarda hormonal seviyelerin normale dönmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duymasıdır. Bu nedenle, çoğu kişi şişkinlik, meme hassasiyeti ve hatta mide bulantısından şikâyet edebilir. Bu sıklıkla görülen bir durumdur.

Kürtaj Sonrası Karında Şişkinlik Neden Olur?

Kürtaj sonrası karında şişkinlik neden olur? sorusu kadınlar tarafından oldukça fazla araştırılmaktadır. Yaptırdığınız Kürtaj sonrası dönemde değişen bağırsak fonksiyonu, şişkinlik, artan gaz oluşumu ve değişen bağırsak hareketinin sayısız nedeni vardır.

Kürtaj ayrıca ani hormonal değişiklikler anlamına gelir. Farklı kadınlar bu tür değişikliklere farklı tepki verir. Bağırsak değişiklikleri çoğu kadında görülür.

Çoğu kadına kürtajdan sonra ağrı kesiciler, antibiyotikler, hormonal ilaçlar, hatta bazı durumlarda rahmin kasılmasını iyileştiren ilaçlar gibi çeşitli ilaçlar reçete edilir. Bütün bunlar ayrıca bağırsağın çalışmasını da etkileyebilir.

 Son olarak, kürtajın duygusal yönü ihmal edilemez. Birçok kadın için ciddi bir stres. Stres hormonları da karın şişkinliğine ve gaz oluşumuna neden olabilir.

Bu içeriğimizde sizlere kürtaj sonrası karında şişlik gibi oluşabilecek bazı rahatsızlıklardan bahsettik.

Devlet Hastanesi Kürtaj Fiyatları

Hamilelik, kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurta ile erkek sperminin döllenmesiyle oluşur. Hamileliği istemeyen bazı kadınlar 2 şekilde hamileliğini sonlandırabilir. Birinci tıbbi ilaçlardır. Tıbbi ilaçların kullanımı ülkemizde yasaktır ve sağlığa çok zararlıdır. Günlerce acı çeker ve genital bölgenizde sık sık kanama görürsünüz. Tıbbi ilaçlar ilerideki gebeliğiniz açısından da zararlıdır çünkü bu ilaçlar rahme zarar vererek düşük yaptırır. İkinci aşama kürtaj olmak. Kürtaj, gebelik sonlandırma işlemine verilmiş olan isimdir. Kürtajı hamile kalmış her kadın yaptırabilir. Evli, evli olmayan 18 yaş üstü her kadın istediği durumlarda kürtaj yaptırır. Bazen bebeği doğurmak isteyebilirsiniz ancak buna da içinde bulunduğunuz şartlar el vermez ve zorunlu kürtaj yaptırma durumunda kalırsınız. Ekonomik açıdan bir çocuk yetiştiremeyecek olmak, anne karnındaki çocuğun gelişiminde bir problem yaşanması, anne rahminin çocuk doğurmak için uygun olmaması gibi durumlarda zorunlu kürtaj yapılır.

Nerelerde Kürtaj Yaptırılabilir?

İzmir kürtaj yaptıracak kadınların öncelikli tercihi kürtaj yaptıracakları yerin hijyenik ve güvenli olmasıdır. Kadının istediği şartlar sağlandığı durumda kürtaj yapılır. Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde gebelik sonlandırma işlemi yapılır. Gebelik sonlandırma işlemi özel hastanelerde isteğiniz üzerine yapılırken devlet hastanelerinde sadece zorunlu durumlarda yapılır. Devlet hastanelerinde kürtaj olmak için bebeğinizin ya da sizin sağlığınızın ciddi şekilde tehlike altında olduğu görülür ve bu şekilde devlet hastanelerinde kürtajınız gerçekleştirilir. Kendi isteğine bağlı olarak kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar özel hastanelerde kürtajını yaptırırlar.

Devlet Hastaneleri Kürtaj Fiyat Aralığı

Kürtaj yani gebelik sonlandırma işlemi özel hastanelerde olduğu gibi devlet hastanelerinde de yapılır ancak devlet hastanelerinde kendi isteğinize bağlı olarak kürtaj yaptıramazsınız. Bebeğinizde ya da sizde ciddi sağlık sorunları tespit edildiği durumlarda devlet hastanesinde kürtaj yaptırılır. Devlet hastaneleri özel hastanelere göre biraz daha ekonomiktir. Özel hastaneler, kürtaj işlemi için sigortadan yararlanmaz bu nedenle tam ücret ödemeniz gerekir. Devlet hastanelerinde böyle bir şey yoktur. SGK kürtajınızın bir kısmını karşılamaktadır, aynı zamanda hastanenin acil kısmından giriş yaparak kürtaj olunmuş ise herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız: https://opdrhasanulasbasyurt.com/kurtaj/

Özel Hastane Kürtaj Fiyatları 2023

Kürtaj, gebelik sonlandırma işlemine verilmiş olan isimdir. Kürtaj, bazı durumlarda yaptırılması zorunlu iken bazı durumlarda da isteğe bağlı olarak yaptırılır. Anne ya da bebekte herhangi bir sağlık sorunu olmaması durumunda yapılan kürtaj, keyfe bağlı olarak yapılan kürtajdır. Kürtaj yaklaşık olarak 1 saat sürmekte ve vakum aspirayon yöntemi ile yapılmaktadır.

Eskiden kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar kazıma yöntemi ile kürtaj olurlardı. Günümüzde kürtaj, vakum aspirasyon teknolojisi ile yapılır. Vakum teknolojisi ağrı ve sızıyı en az seviyeye indirir ve sağlığınıza herhangi bir kötü etkisi bulunmaz. İlerideki gebeliğinizi etkilemez.

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Türkiye sınırları içerisinde bulunan her kadın kürtaj yaptırma hakkına sahiptir. Bazı durumlarda aileden ya da eşten izin alınması gerekir. Örneğin 18 yaş altında kadınların öncelikle ailesinden sonrasında eşinden izin almış olması gerekir. Aksi takdirde kürtaj işlemi yapılamaz. 18 yaş altındaki kişilerin sadece eşlerinden almış olduğu izin belgesi ya da sadece ebeveynlerinden almış olduğu izin belgesi kürtaj yaptırılması için yeterli değildir. Hem aileden hem de bebeğin babasından alınmış olan izin belgelerinin bir arada olması gerekir.

Evlilik dışı hamile kalmış kadınlar da kürtaj yaptırır. Herhangi bir izin belgesine de ihtiyaçları yoktur. Evli ve 18 yaş üstündeki kadınların sadece bebeğin babasından almış olacağı izin yeterlidir. 15 yaş altı çocukların kürtaj yaptırabilmesi için adli kurumlara başvuru yapılır ve bu adli kurumlar durumu değerlendirerek işlemin gerçekleştirilebileceğine ya da gerçekleştirilemeyeceğine karar verir.

Kürtaj yapılabilmesi için bebeğin en fazla 10 haftalık olması gerekir. 10 haftalıktan daha büyük kürtaj işlemleri için sağlığınızın risk altında olması demektir ve bu nedenle mahkeme izni gereklidir.

Özel Hastane Kürtaj

Devlet hastaneleri gibi özel hastaneler de kürtaj yapar. Kadınların gizlilik ve güvenlik açısından özel hastaneleri daha sık tercih ettiği görülmektedir. Özel hastanede kürtaj fiyatları uzman jinekologlar ya da uzman kadın doğum doktorları tarafından belirlenir. Bu nedenle internet üzerinden net ve güncel bir fiyat aralığı bulmak kolay değildir.

Kürtaj yaptıracak olan kadınlar özel hastanelerin bütçelerini aşmaları durumunda resmi olmayan kürtaj merkezlerine giderek sağlıklarını riske atmaktadırlar. Kürtaj yaptırmak isteyen kadınların 10. haftayı geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvuru yapmaları doğru olur.

Gebelik Sonlandırma İzmir

Gebelik (hamilelik) kadınlarda meydana gelir ve döllenmeden itibaren 9 ay yani 40 hafta kadar süren sürece denir. Bebek, anne karnında öncelikle zigot olarak oluşur sonrasında embriyo ve arkasından da fetüs olarak büyüme gösterir. Anne karnında büyüme gösteren bebek ilk 3 hafta zigot, sonraki 5 hafta embriyo ve 8. haftadan doğuma kadar olan süreçte fetüs olarak adlandırılır. Rahimde aralıklı kasılmalar ve gebelik suyu meydana geldiğinde derhal en yakın hastaneye gidilir ve doğum gerçekleştirilir. Hamileliğiniz esnasında, sizde ya da bebekte herhangi bir sorun görülmesi durumunda kürtaja başvurmanız gerekmektedir.

Kürtaj Yapılması Gereken Durumlar

Bazı durumlarda bebek oluşumunda bazı olumsuzluklar meydana gelir. Annenin rahminde bir sıkıntı oluşması, bebeğin gelişiminin yavaş olması, düşük yapma gibi sebeplerden yani anne ya da bebeğin kötü etkileneceği herhangi bir şey söz konusu olduğunda kürtaj yaptırılması gerekmektedir. Bazı durumlarda ise henüz çocuk sahibi olmayı düşünmeyen, evlilik dışında gebe kalmış ve tek başına bir çocuğu büyütmek istememekte olan kadınların başvurmuş olduğu tercihtir. Kürtaj bebek aldırmak için kullanılan yönteme verilmiş olan isimdir. Eskiden kepçe ya da kazıma yoluyla yapılan kürtaj işlemi, günümüz şartlarında vakum teknolojisi ile yapılmaktadır. Çok kısa bir işlem olduğu gibi günümüz şartlarında çok fazla canınız acımaz ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamazsınız.

İzmir’de Kürtaj Yaptırılan Tıp Merkezleri

Kürtajınızı istediğiniz hastanede yaptırmanız mümkündür ancak devlet hastaneleri sizin isteğinize göre değil bebeğiniz ya da kendiniz tehlike içindeyseniz kürtaj yaptırmanıza müsaade eder ve eğer evli iseniz bebeğin babasından yazılı olarak kürtaj yaptırma izni alınmalıdır. Bu nedenle özel tıp merkezleri kürtaj yaptırmak açısından daha çok tercih edilir. İzmir gelişmiş şehirlerimiz arasında yer alır ve Türkiye’de en fazla kürtaj yaptırma sırasında İzmir en başlarda bulunur. İzmir’de pek çok hastane bulunur ve bunların herhangi bir tanesinde kürtaj yaptırabilmeniz mümkündür ve ayrıca İzmir’de bulunan özel tıp merkezleri kürtaj yaptırmanız yönünden güvenli ve ekonomiktir. İzmir’deki tıp merkezlerinde bulunan profesyonel kadın doğum uzmanı doktorları sizleri gebelik sonlandırma işlemi hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirir. İzmir tıp merkezleri kürtaj olmak isteyen kadınların öncelikli tercihleri arasında yer alır. Hijyen, güvenlik ve doktorların tecrübeli olduğu pek çok hastaneyi İzmir sınırları içerisinde bulabilirsiniz.

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları

Gebelik, spermlerin ve yumurtalıkların döllenmesiyle oluşur. Hamilelik yaklaşık 40 hafta sürmekte ve bebek anne karnında ilk olarak zigot halinde bulunur.  Bebek ana rahminde ilk 3 haftasını zigot olarak tamamladıktan sonra embriyo olur ve bu süreç 8 hafta sürmektedir. 8 haftalık sürecin bitiminden doğuma kadar olan süreçte bebeğe fetüs denir. Kısaca hamilelik budur ve hamile kalmak için evli olmanız şart değildir. Ülkemizde evlilik dışı hamile kalan çok fazla kadın bulunuyor ve bu kadınlardan bazıları çocuk sahibi olmak istemiyor.

Kürtaj Olma Nedenleri

Ülkemizde kürtaja başvuran kadın sayısı oldukça fazladır ve kürtaj olmak için pek çok sebep vardır. Ekonomik açıdan çocuk büyütmeye yeterli birikimin olmaması, bebek sahibi olmak için erken olduğunun düşünülmesi, evlilik dışı gebe kalındığında tek başına çocuk büyütmek istenmemesi, annenin rahminde herhangi bir problem meydana gelmesi, bebeğin gelişiminde sıkıntılar yaşanması, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanılması durumunda bebeğin ve annenin zarar görmesi gibi nedenlerden dolayı kürtaj yapılır. Zararlı madde kullanımı esnasında bebek düşük olmaya kadar gider ve düşüklerde de kürtaj yapılır. Ağır eşya taşıma, trafik kazaları, ev kazaları, sinir, stres, baskı altında hissetme, kronik hastalıklar gibi durumlar da düşüğe yol açar.

Kürtaj Fiyatları

Ülkemizde kürtaj hizmeti veren pek çok hastane ve tıp merkezi bulunur. Kürtaj fiyatları ekonomik açıdan önem taşır ancak kürtaj yaptırılırken dikkate alınması gereken daha öncelikli durumlar bulunmaktadır. Kürtaj yapılacak olan yerin hijyenik olması, kürtajı yapacak olan doktorun işini iyi yapabilmesi, tecrübeli olması gibi durumlar, sağlık açısından kürtaj fiyatlarından önce gelir. İzmir kürtaj, devlet hastaneleri hariç her yerde ücretli bir uygulamadır. Kürtaj ücretleri hastaneden hastaneye, verilen hizmetten hizmete, doktordan doktora göre değişiklik gösterir. Gebelik sonlandırma işlemi genellikle ucuz denilebilecek fiyat aralığında bulunduğu gibi vücudunuza herhangi bir zararı bulunmaz ayrıca kürtaj ilerde hamile kalmanız durumunda bebeğinize herhangi bir zararı yoktur.  Kürtajın ücreti her zaman için aynı değildir ve kesin cevap için uzman kadın doğum doktoru ile ya da jinekologla görüşülmesi gerekir.

Evli Değilim Kürtaj Yaptırmak İstiyorum

Kürtaj; hamile kalmış ancak çocuk sahibi olmak istemeyenlerin, ya da birtakım sağlık sorunları yüzünden çocuk sahibi olmaması gereken kadınların yaptırdığı gebelik sonlandırma işlemine denir. Gebelik sonlandırma işlemi ülkemizde yasaldır. Her kadın istediği durumlarda kürtaj yaptırma hakkına sahiptir. Hamilelik zigotla başlayan fetüsle sonlanan bir süreçtir ve yaklaşık olarak 90 gün (40 hafta) sürmektedir. Kürtaj işlemi ülkemizde 10. haftaya kadar legaldir. 10. haftadan sonraki kürtaj işlemleri mahkeme destekli olmak zorundadır. Gebelik sonlandırma işlemi iki türden oluşur. Bunlar kürtaj yaptırmak ve tıbbi şekilde düşük yaptırmaktır. Kürtaj yaptıracak olan kadınlar uzman kadın doğum doktorlarına ya da özel tıp merkezlerine başvuru yaparak kürtaj olurlar. Tıbbi şekilde düşük yapacak olan kadınlar ise tıbbi birtakım ilaçlar yoluyla 10. haftaya kadar ilaçlar sayesinde düşük yaparlar.

Kürtaj Olmak İçin Evli Olmak Gerekir mi?

Evli olan ya da evli olmayan her kadın kürtaj yaptırma özgürlüğüne sahiptir. Kürtaj, bazı durumlarda zorunlu bazı durumlarda ise isteğe bağlı olarak yaptırılmaktadır. Evlilik dışı bir ilişkiden oluşan hamileliği istemeyen kadınlar vardır. Bu kadınlar da istedikleri zaman kürtaj olabilme hakkına sahiptir. Evli kadınların kürtaj yaptırabilmeleri için eşlerinin izinlerini almaları gerekir. Evli olmayan kadınlar bu bebeği istemedikleri takdirde bireysel bir şekilde gebelik sonlandırma işlemi yaptırır. Gebelik sonlandırma işlemi 30 dakika ile 1 saat arasında gerçekleşir. Çocuk sahibi olmak istemeyen ya da bazı sorunlardan (örneğin; rahimde bulunan sıkıntılar) dolayı çocuk sahibi olurken hayati tehlikesi bulunan kadınlar bazen de tıbbi ilaçlar yolu ile gebelik sonlandırır.

Tıbbi ilaçlar ülkemizde yasal değildir ve pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Tıbbi ilaçlar ağrı, kanama, uzun süreli acı gibi sorunlara yol açar bu yüzden kullanımı Türkiye’de yasaktır. Kürtaj olduktan sonra gebe kalma durumunuzun herhangi bir zorluk ya da sağlığınıza herhangi bir zararı yoktur. Kürtaj, uzman kadın doğum doktorları ve hijyenik tıp merkezleri sayesinde çok kısa sürede ve en güvenli şekilde gerçekleştirilir. Evli olmayan bazı kadınlar tıp merkezleri ya da hastanelerde gizlilik sorunu yaşadığından ötürü tıbbi ilaçlar yoluyla düşük yapıyor ve sağlıklarını riske atıyorlar. Evli olmayan kadınların da tıbbi ilaçlara başvurması yerine kürtaj yaptırması önerilir. Detaylı bilgi için https://opdrhasanulasbasyurt.com/kurtaj/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

18 Yaş Altı Kürtaj Yapan Yerler İzmir

Hamilelik, sperm ve yumurtaların döllenmesi sonucu meydana gelir. Gebelik süreci 9 ay yani 40 hafta kadar sürmektedir. Hamileliğin ilk 3 haftasında anne karnındaki bebeğe zigot denir ve gebelik testinde görünmemektedir. Hamileliğin sonraki aşamasında bebeğe 8. haftaya kadar embriyo denir. Embriyotik dönemde gebelik testi yapıldığında test pozitif çıkar. Son olarak bebeğin 8. haftadan doğuma kadar olan sürecine fetal denir ve bu süreçte anne karnındaki bebek fetüs olarak adlandırılır. Hamilelik süreci zor bir süreçtir ve bazı durumlarda hamilelik devam ettirilmek istenmez ya da birtakım sorunlar çerçevesinde devam ettirilmeme durumu olmaz.  Bu durumda hamile olan her kadın gebelik sonlandırma işlemi yaptırır.

Kürtaj Nerelerde Yaptırılır?

Kürtaj, gebelik sonlandırma işlemidir. Kürtaj, ülkemizde yasak değildir ve herhangi bir hastanede kolaylıkla yaptırılabilmektedir. İzmir, kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar için ideal bir yerdir. Gizliliğe ve güvenliğe İzmir Tıp Merkezlerinde özellikle dikkat edilir. İzmir Tıp Merkezleri gizliliğe önem verdiği kadar hijyene de önem verir. Kürtaj olmak isteyen kadınların, kürtaj yaptıracakları hastanede herhangi bir mağduriyete uğramamaları için öncelikle dikkat etmesi gereken şey hastanenin hijyenik olmasıdır. Türkiye’nin bütün hastanelerinde hijyene önem verildiği gibi İzmir’de bulunan hastaneler, tıp merkezleri de hijyene çok önem verir. Kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar İzmir Tıp Merkezlerinde ağrı sızı çekmeden, vakum aspirasyon işlemi ile, çok kısa sürecek bir şekilde kürtajlarını yaptırıyor.

18 Yaş Altı Kadınlar Kürtaj Yaptırabilirler mi?

Kürtajı ülkemizde bulunan her kadın yaptırabilir ancak kürtaj yaptırmak için bazı durumlarda ailenizden ya da eşinizden izin belgesi alınır. Evli kadınların kürtaj yaptırmak istemesi durumunda eşinden izin alınır. Evli ve 18 yaş altında olan kadınların kürtaj yaptırması için eşlerinden almış oldukları izin yeterli değildir. Kadın 18 yaş altında olduğu için ebeveynlerinden de izin almalıdır. Ebeveyn izni olmadan 18 yaş altında bulunan kadınlar kürtaj yaptıramazlar. Eşten ve aileden izin almış olan 18 yaş altı kadınlar istedikleri yerde kürtaj yaptırabilirler. Türkiye’nin her yerinde kürtaj yaptırılabilir ancak kadınların tercihi genellikle İzmir’de bulunan hastanelerden yana oluyor. Hijyen ve gizlilik açısından rahat edebileceğin pek çok hastane İzmir’de bulunuyor. İzmir’de bulunan hastaneler de 18 yaş altı kadınların kürtaj yaptırmak istemeleri durumunda kadının ailesinden ve eşinden izin belgesi görmek istiyor.

Detaylı bilgi almak için https://opdrhasanulasbasyurt.com/kurtaj/ sayfasını ziyaret edebilir veya iletişim sayfasından Op. Dr. Hasan Ulaş Başyurt ile iletişime geçebilirsiniz.

18 Yaş Altı Kürtaj Fiyatları

Hamilelik (gebelik); zigot, embriyo ve fetüs aşamalarından oluşur. 0’dan 3 haftalığa kadar olan anne karnındaki bebeklere zigot denir. 3. haftadan 8. haftaya kadar olan süreçte embriyo oluşur ve bu bebeğin büyümesinin 2. aşamasıdır. 8. haftadan 40. haftaya kadar olan süreçte bebeğe fetüs adı verilmiştir. Kürtaj ise gebelik sonlandırma işlemine verilmiş olan isimdir. Kürtajın yaptırılabilmesi için anne karnındaki bebeğin en fazla 10 haftalık olması gerekmektedir. Aksi durumlarda ciddi sağlık sorunları yaşanır ve kesinlikle yasal değildir. Ülkemizde reşit olmayıp yani 18 yaşından büyük olmayan kadınların da kürtaj yaptırdığı doğrudur.

18 Yaş Altı Kürtaj

Türkiye’de 18 yaş altında olup kürtaj olmak isteyen kadınlar da vardır. Bu kadınlar bazen mecburiyetten bazen de kendi isteklerinden dolayı çocuk sahibi olmazlar. Annenin rahminde sıkıntı olması, bebeğin gelişiminin olmaması, bebeğe bakılabilecek ekonomik duruma sahip olunmaması gibi nedenler mecburi kürtaj nedenleri arasında yer alır. Çocuk sahibi olmaya hazır olmamak, birlikte olunan kişi ile gelecek düşünmüyor olunması gibi nedenler isteğe bağlı kürtaj sınıfına girer. 18 yaş altı kürtaj ülkemizde yasaldır ancak aile izni gerektirir. 18 yaş altı yani reşit olmamış bir kadının kürtaj yaptırabilmesi için ailesinden yazılı bir şekilde izin alması gerekmektedir. 18 yaş altı bir kadının evli olsa bile ailesinden izin alınır aynı zamanda evli olduğu için eşinden de izin alınır. Aksi durumda 18 yaş altı kadınlar kürtaj yaptıramazlar.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj, ülkemizde vakumlu aspirasyon tekniği ile yapılmakta olup çok kısa sürer. Yaklaşık 1 saat içinde kürtaj bitmiş olur. 18 yaş altı kadınların ailelerinden izin almış olmaları, eğer evli ise ailesinden ve eşinden izin almış olması gerekir. 18 yaş altı kadınların kürtaj yaptırmaları için gerekli izinlerin alınması durumunda kürtaj fiyatları araştırılmaya başlanır ancak kürtaj fiyatları hakkında net bir bilgiye erişmek mümkün değildir. Kürtaj fiyatları ile ilgili en net fiyatları görüşmüş olduğunuz tıp merkezi, hastane ya da uzman kadın doğum doktoru verir. Kürtaj fiyatı, gidilecek olan hastaneye, çalışan doktora ve buna benzer bazı şeylere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle fiyatları jinekoloğunuzla ya da kadın doğum doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Merdiven Altı Kürtaj Yapan Yerler

Hamilelik, erkek üreme hormonu ve kadın üreme hormonunun döllenmesi sonucunda meydana gelen uzun bir süreçtir ve kadınlarda görülür. Hamile kalan kadınlar birtakım nedenler çerçevesinde çocuk sahibi olmazlar ya da çocuk sahibi olmak istemezler. Bu nedenlerden bazıları anne olmaya hazır olmamak, annenin sağlığında problem görülmesi, bebeğin sağlığında problem görülmesi, çocuk büyütebilecek ekonomiye sahip olmamak ve birlikte olunan kişi ile uzun bir birliktelik düşünülmemesidir. Bu gibi sebepler sonucunda gebelik sonlandırma işlemi yapılır. Gebelik sonlandırma işlemine kürtaj denir.

Kürtaj, Türkiye’de devlet hastanelerinde ya da özel tıp merkezlerinde yapılabilir. Ancak bazı durumlarda kadınlar merdiven altı, tıbbi ilaçlar gibi yollarla da gebeliklerini sonlandırabilmektedirler.

Merdiven Altı Kürtaj

Merdiven altı kürtaj, çok tehlikelidir ve asla ülkemiz sınırları içerisinde yasal değildir ancak bazı kadınlar yine de bu yolla gebeliklerini sonlandırırlar. Gebe kalınması durumunda ailenin vereceği tepkinin kötü olması, gebeliğin 10. haftadan fazla olması, evlilik dışı hamile kalmaktan utanç duymak gibi sebepler çerçevesinde kadınlar merdiven altı kürtaja başvuru yapmaktadırlar.

Merdiven altı kürtaj sanıldığından çok daha fazla tehlikelidir ve ölümle bile sonlandığı durumlar vardır. Merdiven altı denilen yerler hijyenik bakımdan kürtaj operasyonun gerçekleştirileceği kadar temiz değildir.

Merdiven altı doktorlarına güven duymamanız gereklidir.

Merdiven Altı Kürtaj Fiyatları

Merdiven altı kürtaj, ekonomik olarak devlet hastanelerinden ve özel hastanelerden daha pahalıdır çünkü bir suç işlenmekte ve yapan kişi eğer doktor ise, kişi doktorluğunu riske atmaktadır. Kadınlar da gizliliğin korunması adına bu parayı vermeye razı olurlar.

Merdiven altı kürtaj ülkemiz sınırları içerisinde yasal değildir bu nedenden dolayı merdiven altı kürtaj fiyatları ile ilgili internet üzerinde net ve güncel bir bilgi bulunmaz. Merdiven altı doktoru ile bir anlaşma yapılarak fiyat belirlenir. Bu doktor, hamile kadına bir fiyat verir ve kadınla anlaşmaları durumunda hijyen açısından kötü olan yerlerde kürtaj işlemi gerçekleştirilir.

Merdiven altı kürtajda enfeksiyon kapma riskiniz çok fazladır. Kadınların merdiven altı kürtaj sonrasında göreceği kanamalar ve çekeceği acılardan sadece fiziksel olarak etkilenmeleri mümkün değildir. Psikolojik olarak da etkileneceklerdir.

Bu nedenle merdiven altı kürtaj sağlıklı değildir ve uzman doktorların asla yaptırmanızı önermediği bir gebelik sonlandırma çeşididir.

Kürtaj Fiyatları 2023 İzmir

Kürtaj Fiyatları Nedir ve Nerede Kürtaj Yaptırmalıyım?

2022 kürtaj fiyatları operasyonun uygulanacağı merkezdeki tıbbi teçhizata, uygulama yapacak doktora, merkezin bilinirliğine, gebelik hafta sayısına göre değişiklik göstermektedir. Büyük şehirlerde de kürtaj yaptırmak da görece daha maliyetli sayılabileceğinden İzmir 2022 kürtaj fiyatları da buna göre belirlenmektedir.

Kürtaj Fiyatları 2022 İzmir

Kürtaj esasen rahim içindeki istenmeyen dokuların alınması işlemidir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması da kürtaj operasyonu ile gerçekleştirilir. 10. Haftaya kadar kürtaj işlemi 18 yaşını geçen bekar ya da evli kadınlar için yasal ve tamamen hasta bilgilerinin gizliliği gözetilerek yapılmakla birlikte 15-18 yaş aralığında ebeveyn imzası istenir.

İzmir Kürtaj Fiyatları 2022

Operasyonu gerçekleştiren doktorun niteliği kürtaj fiyatlarında önemli bir etken olduğu gibi tıbbi teçhizatın kalitesi de 2022 kürtaj fiyatlarını belirleyen önemli değişkenlerdendir. Bunların yanında operasyon sırasında kullanılan anestezi yöntemi de kürtaj fiyatlarını etkiler. Genel olarak uygulama yapılacak hastanenin nitelikleri kürtaj ücretlendirmesini belirler.

Kürtaj Fiyatları İzmir 2022

Kürtaj fiyatları konusunda kişilerin istekleri ve bütçelerini göz önüne alarak ihtiyaçlarını belirlemeleri gerekse de kürtaj yaptırma işlemi cerrahi bir operasyon olduğundan tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirilmesi sağlıklı olacaktır. Kürtaj işlemini ameliyat esnasında veya sonrasında oluşabilecek komplikasyon risklerini en aza indirmek ve komplikasyon durumunda olası hasarın önüne geçebilmek için tam teşekküllü bir hastanede yaptırmak daha risksiz olacaktır.

Operasyonun kişisel ihtiyaçlara ve isteklere uygun bir şekilde planlanması önemli olduğundan özel bir hastanede yapılması devlet hastanesi veya kliniklerle kıyaslandığında işlemin yapılması için daha idealdir.

İzmir Kürtaj Fiyatları

Kürtaj fiyatları operasyon sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi ve türüne göre de değişiklik gösterir. İzmir kürtaj fiyatları kullanılan anestezi türüne bağlı olarak görece daha yüksek veya düşük olarak görülebilir. Kürtaj fiyatı, işlem lokal anestezi ile gerçekleştirildiğinde genel anesteziye göre daha düşük ücretli olur. Ancak operasyonun hasta için hem fiziksel hem de psikolojik anlamda olabildiğince konforlu geçmesi istendiğinden genel anestezi çok daha tercih edilebilir bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Kürtaj fiyatlarını etkileyen faktörlerden biri de gebelik süresidir. Gebelik süresinin kaç hafta olduğuna bağlı olarak kürtaj fiyatları değişim gösterir. Hafta sayısı arttıkça operasyondaki risk ihtimali artacağından ücretlendirmede de buna bağlı olarak artış görülebilir. 4 ila 6 haftalık gebelik ile 9 haftalık gebeliğin sonlandırılması işlemi aynı ücret karşılığı gerçekleştirilmez.

Kürtaj Fiyatları 2022

Risk faktörünü etkileyebileceğinden kürtaj fiyatları kişinin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Aynı nedenden dolayı kişinin daha önce kürtaj işlemi geçirip geçirmemesi de fiyatlandırmada etkili olabilecek bir kıstastır.

Kürtaj yaptıranlar operasyon sonrası yaklaşık 2 saat istirahat ettikten sonra günlük hayatına dönebilir. Kişi hastanede kalmak isterse kürtaj fiyatı da buna göre değişecektir.

Kürtaj fiyatları 2022 hakkında detaylı bilgi için hasta danışmanımızla iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi için İzmir kürtaj sayfamızı ziyaret ediniz.