Tüp Bebek Başarı Oranları Nedir?

Tüp bebek başarı oranı

Tüp bebek tedavisi, 30 yıldan fazla süredir uygulanan bir tedavi yöntemidir. Temel olarak yumurtanın ve spermin laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanarak hücre bölünmelerinin gözlemlenmesi ve daha sonra embriyonun rahime yerleştirilmesi işlemidir. Bu bağlamda tedavide başarı farklı şekillerde ifade edilir.

İlk başarı kriteri “gebelik testi sonucunun pozitif çıkması” olarak tanımlanır. Bu kritere göre embriyo rahime başarılı bir şekilde transfer edilmiştir. Fakat pozitif gebelik testi başarılı bir sonuç için tek başına yeterli değildir. İkinci kriter ise “klinik gebelik” kriteridir. Embriyonun rahimde görülmesi olarak tanımlanan bu kriter de bir başarı kriteridir fakat yalnızca bu kritere bakılarak yine tüp bebeğin başarılı bir sonuç verdiği söylenemez. Üçüncü ve başarılı bir sonucun asıl kriteri ise “eve canlı bebek götürme oranı” olarak ifade edilir. Bu kriter tüp bebekte gerçek başarı demektir. Tüp bebek tedavisi sonucunda oluşan gebeliğin doğumla sonuçlanarak çiftin evine canlı ve sağlıklı bir bebek ile dönmesi olarak bilinir.

Tüp Bebek Başarı Oranlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tüp bebekte başarı oranlarını etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. Bunlardan en önemli faktör hasta yaşıdır. Kadının yaşı yumurtalar ve yumurtlama açısından çok önemlidir. Yaş ilerledikçe yumurta sayısında azalma ve yumurta kalitesinde de düşüş olmaktadır. Yumurta sayısı ve kalitesi ne kadar yüksek olursa başarı oranı da o kadar yüksek olur.

Tüp bebek tedavisine başvuruya neden olan infertilite nedeni de tüp bebeğin başarıya ulaşmasına önemli bir etkendir. Bu nedenlerin araştırılması da tüp bebek uzmanı ile görüşülerek değerlendirilir ve buna göre bir tüp bebek yolu izlenir.

Bunların dışında hastanın fazla kilolu olması, rahimdeki sorunlar, sigara ve alkol tüketimi oranları, bağışıklık sistemi sorunları da hastanın yumurtalık rezervini olumsuz etkiler. Yumurtalık rezervi için sürece başlamadan yapılacak testler de başarı oranlarını ve başarıyı etkileyen faktörleri büyük ölçüde anlaşılır kılar.

Tüp Bebekte Başarı Oranını artırmak için yapılması gerekenler

Tüp bebek için başvurduğunuz merkezin başarı oranları oldukça önemlidir. Sürece başlamadan önce merkezin ve uzman doktorun iyice araştırılması gerekir.

Sürece başlamadan aylar öncesinde sigara ve alkol kullanımını bırakmakta fayda vardır. Süreç başlamadan önce çiftin kendisini psikolojik ve fizyolojik olarak hazırlamış olması gerekir. Çiftin bir uyum içerisinde olmaları oldukça önemlidir.

Süreç başladıktan sonra tüp bebek sonucunda oluşan gebelik normal bir gebelik süreci olarak değerlendirilir. Anne adayının beslenmesi de tedavide başarıya ulaşma konusunda son derece önem taşır. Yapılan araştırmalara göre Akdeniz tipi beslenmenin yumurta ve spermlere faydası oldukça fazladır. Akdeniz tipi beslenmeye göre çiğ badem, ayran, çiğ fındık, tam buğday, çavdar gibi tahıl ve karbonhidratların yanında haftada iki ya da üç kez protein kaynaklı gıdalarla da beslenmek gerekir. Su tüketiminin günde en az iki litre olması da büyük önem arz etmektedir. Bunların dışında erkek ve kadın için hormon düzenleyici gıdaların alınması sürece büyük katkı sağlar. Unutulmamalıdır ki tüp bebek bir ekip işidir ve çift sürece başlamadan öncesinden süreç sonuna kadar birbirlerine destek olmalıdır.

Tüp Bebekte Erkeğin Başarı Oranına Etkisi

Tüp bebekte erkeğin infertilitesinin nedenleri çoğunlukla bilinmese de aşırı kilo, fazla sigara ve alkol tüketimi, çevresel ve psikolojik olumsuzluklar, kimyasala maruz kalma, hormon sorunlar, enfeksiyona maruziyet, genetik problemlerden dolayı olabilir.

Erkek hastada tüp bebek süreci öncesinde alınan sperm örnekleri incelenerek sperm anomalilikleri varsa tedavide buna göre bir yol izlenebilir. Tüp bebek tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için https://opdrhasanulasbasyurt.com/tup-bebek-tedavisi/ sayfasını ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüp Bebek Fiyatları 2023

Tüp bebek tedavisi, pozitif gebelik sonucunu alamayan anne ve baba adayları için laboratuvar ortamında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tedavi yöntemi için uygulama koşullarına ‘’in-vitro’’ koşullar denilmektedir. İn- vitro tanım olarak insan bünyesinin içinde değil dışındaki uygulamalar olarak bilinmektedir. Tüp bebek tedavisi yöntemi genel olarak, sağlıklı bir anne adayından alınan yumurta ürüme hücresi ile sağlıklı bir baba adayından alınan sperm üreme hücresinin, laboratuvar ortamında döllenmesi yöntemine dayanmaktadır. Döllenme sonrasında oluşan yapıya zigot denmektedir. Tedavinin devam aşamasında ise döllenmeyi takiben gelişen zigot hücresinin, anne rahmine yerleştirilmesi ve burada tutunması aşaması vardır. Tüm bu süreçlerde anne adayının belirli periyotlarda kontrollü muayenesi gerçekleştirilir ve tedavi yönteminin takibi sağlanır.

Tedavinin bağlı olduğu birçok fizyolojik faktör olmasına karşın, bireylerin sabırlı olması, sağlık kontrollerini aksatmamaları ve dengeli beslenmeleri çok önemlidir. İlk seferde uygulanan tüp bebek tedavisi her zaman başarılı olmamaktadır. Buna bağlı olarak bu tedavi yöntemi birkaç kez uygulanarak başarılı olma ihtimali de arttırılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce anne ve baba adayları gerekli testleri yaptırır ve biyolojik geçmişleri, genetik yatkınlıkları ve varsa hastalıkları tespit edilir. Bu testlerden bazıları erkek birey için sperm sayımı, kromozom yapısı, kadın bireyler için ise yumurtalıkların yapısı, yumurta hücresi sayımı ve genetik öyküsü gibi parametrelere bakılmaktadır. Tedavi için gerekli olan ön hazırlık, tedavinin nasıl ilerleyeceğini ve uygulanacağını da belirlemektedir.
 • Anne adayı için yapılan kontroller sonrasında, yumurta hücresinin uyarılması aşaması gelmektedir. Anne adayının en uygun yumurta hücresini üretebilmesi için hormon tedavisi ve gerekli ise ek tedavilere başlanmaktadır. Oluşan yumurta hücresi metabolizmada atılmadan önce alınıp uygun laboratuvar koşullarda stabil hale getirilmektedir. Anne adayından alınan yumurta hücresi tüp bebek tedavisi için sperm ile döllenmeye hazır halde tutulmaktadır.
 • Baba adayı için en kaliteli spermin alınması gereklidir. Bu sebeple erkek bireyin uygun bir zamanda olması ve en az üç gün cinsel ilişkiye girmemiş olması önerilmektedir. Erkek adaydan alınan en kaliteli spermler de laboratuvarda döllenme için hazır halde bekletilmektedir.
 • Anne ve baba adayından alınan sağlıklı sperm ve yumurta hücreleri in-vitro olarak döllendirilir. Döllenme olayı için mikro enjeksiyon yöntemi kullanılmaktadır. Döllenmenin olacağı ortam da annenin dokularından oluşan bir hücre kültürü ortamıdır.
 • Laboratuvar ortamında anne adayından alınan sağlıklı yumurta sperm ile döllendirildikten sonra bir hafta kadar bir süre, sağlıklı bir şekilde oluşabilmesi için takip edilmektedir. Daha sonraki işlemde anne rahmine yerleştirilmektedir. Tüp bebek tedavisi, son aşamasında anne adayından pozitif gebelik sonucu alınca sona ermektedir. Bu süreçte kontrollere zamanında gelinmesi, beslenmeye ve hormonal düzene dikkat edilmesi önerilmektedir. Hamilelik sürecinde de doktorun belirleyeceği zamanlarda kontrollerin aksatılmaması ve biyolojik olarak sağlığa dikkat edilmesi önemlidir. Tüm bunlar tüp bebek tedavisi yönteminin gerekli aşamalarını oluşturmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Fiyatlar Neye Göre Değişim Gösterir?

Normal yollardan bebek sahibi olamayan aileler için geliştirilen ve başarı oranı yüksek olan uygulamalardan birisi de tüp bebek tedavisi yöntemidir. Her yıl yüzlerce anne ve baba adayı bu tedaviye başvurmakta ve sağlıklı sonuçlar almaktadır. Anne ve baba olmak isteyen çiftlerin başvurduğu tedavi yöntemi olan tüp bebek tedavisi, uygulayan hastane ve doktora göre farklılık gösterse de tüp bebek tedavisi fiyatları belirlenen bir düzeyde maliyete sahiptir. Araştırmalara göre tüp bebek tedavisi fiyatları yapılan işlemlere göre farklılık göstermektedir. Tüp bebek tedavisi fiyatları, tedavi süreçlerine, kontrollere, ek tahliller ve hormon tedavileri gibi uygulamalara da bağlıdır.

Tüp bebek fiyatları, uygulamanın sayısına ve tedavinin gerektirdiği kontrol ve ek uygulamalara bağlı olarak farklılık göstermektedir. İlk uygulamada başarılı olmayan tüp bebek tedavisi, birkaç deneme sonrasında başarı ile sonuçlanabilmektedir. Tedavi sürecinin uzunluğu ve ilave denemelerin maliyeti ile tüp bebek fiyatları da bir miktar artış gösterebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi için anne ve baba adaylarının, tedavi öncesinde uygulaması gereken birtakım hazırlıklar bulunmaktadır.

 • Anne ve baba olmak isteyen adayların sağlıklı beslenmeleri, alkol ve sigaradan uzak durmaları ve sağlıklarını korumaları çok önemlidir. Özellikle kaliteli bir yumurta ve sperm hücresi elde edebilmek için biyolojik olarak sağlıklı olmak, tedavinin işe yarama şansını da arttırmaktadır.
 • Anne adayları için ise rahimde zigot gelişiminin başarılı olabilmesi için tedavi öncesi hormon takviyesi önemli bir yer tutmaktadır.
 • Hamilelik öncesi spor yapmak ve doktorun belirleyeceği vitamin içerikli besinleri tüketmek tüp bebek tedavisi uygulamasının başarı oranını arttırmaktadır.

Detaylı bilgi için https://opdrhasanulasbasyurt.com/tup-bebek-tedavisi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Uzmanlık alanıkadın hastalıkları ve kadın doğum olan Op. Dr. Hasan Ulaş Başyurt, sıklıkla merak edilen soruların yanıtlarını veriyor. Bu yazıda tüp bebek tedavisi aşamaları nelerdir konusuna odaklanıyoruz.

Tüp bebek tedavisi en genel tanımıyla doğru yapılan denemelere rağmen pozitif gebelik sonucunu alamayan çiftler için laboratuvar ortamında uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Terminolojik ismiyle “in-vitro” denilen tedavi yöntemi yapay bir ortamda steril şekilde yapılan işlemler bütünüdür. Tüp bebek aşamaları süreci, bir kuluçka makinesinde sperm ile yumurtanın üremesini ve ardından iyi embriyonun nakil işlemini tamamlamasından oluşmaktadır.

Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek aşamaları

Aylardır veya yıllardır gebe kalmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bazen ilk denenen tedavi tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisi aşamaları oldukça merak edilmektedir.

İlk olarak anne ve babanın muayenesi yapılır. Daha önceki gebelik tecrübeleri, varsa düşük hikayeleri dinlenir. Anne ve baba adayından kan testi, anne için rahim filmi, baba için sperm sayımı ve kromozom analizi yapılır. Tüm bu işlemler sonucunda uzmanla beraber bir planlama yapılır ve tedavi yönergesi oluşturulmuş olur.

Tüp bebek tedavisi aşamalarından bir diğeri ise yumurtaların uyarılmasıdır. Yumurtaların alınabilmesi için yumurtalıkların uyarılması gerekir. Doğurganlık ilaçlarının yardımı olmadan, vücudunuz genellikle her ay yalnızca bir (veya belki iki) yumurtayı olgunlaştırır. Geleneksel tüp bebek tedavisi için çok sayıda yumurtaya ihtiyaç vardır. Yumurta uyarıldığında yumurtanın korunduğu folikül yeterli büyüklüğe ulaşır ve çatlama iğnesi uygulanır. Yumurta rahme düşmeden önce anneden alınıp laboratuvar ortamında döllenmeyi hazır hale getirilmektedir.

Baba adayından alınan sperm hücreleriyle (mastürbasyon yoluyla alınan) bir petri kabına alınır.  Toplanan yumurtalar, onları döllemek için bir laboratuvarda baba adayının spermiyle karıştırılır. Bazı durumlarda, her yumurtaya tek bir sperm ile ayrı ayrı enjekte edilmesi gerekebilir.

Her şey yolunda giderse, alınan yumurtaların bir kısmı sperm hücreleri tarafından döllenecek ve embriyo haline gelecektir. Bu sırada zigot oluşan kültür ortamında inkübatör denen cihazlar içerisinde yedi gün kalmaktadır. Geleneksel tüp bebek yöntemi sırasında, yumurtalar alınmadan önce gelişmelerini ve büyümelerini tamamlamalıdır. Bu sağlıklı embriyolardan bir veya ikisi rahme transfer edilecektir. İşlem ağrısızdır ve yalnızca birkaç dakika sürer. Embriyo transferi, işlem sırasında hafif kramplara neden olabilir. Transfer işleminden sonra birkaç saat istirahat önerilir. Nadiren, kadınlar transferden sonra kramp, kanama veya lekelenme yaşayabilir.

Ağır yük kaldırmaktan, zor işlerden kaçınılması tavsiye edilir. İşlemden bir gün sonra ılık duş almak uygundur. Gebelik testi uygulanana kadar bu süreci dikkatle geçirmek önerilir. Bu 2 haftalık bekleyiş, tedavinin işe yarayıp yaramadığını bilememe kaygısı nedeniyle zor bir dönem olabilir. Bazı insanlar bunu tedavi sürecinin en zor kısmı olarak görmektedir.

Embriyo transferinden 10-15 gün sonra gebelik testi yapılır. Beta HCG testi olarak bilinen bu testte pozitif değer görüldüyse tüp bebek tedavisi başarılı olmuş demektir. Test pozitif olduğunda doktor hamileliği izlemek için ara sıra kan tahlili ve ultrason muayenesi yapacaktır.

Düşük yapma riski, doğal olarak hamile kalan kadınlar için aşağı yukarı aynıdır ve risk yaşla birlikte artar. 20’li yaşlarındaki genç kadınlarda düşük oranı %15’e kadar inerken, 40 yaş üstü kadınlarda düşük yapma oranı %50’nin üzerinde olabilir. Bu süreç kimi zaman duygusal olarak endişe ve beklenti ile dolu olabilir. Bu konuda profesyonel olarak destek almaktan çekinmemek gerekmektedir.

Tüp bebek aşamaları nelerdir merak ediyorsanız konuyla ilgili detaylı bilgi için Op. Dr. Hasan Ulaş Başyurt – Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru İzmir kliniği ile iletişime geçebilir, hızlıca randevu oluşturabilirsiniz. Detaylı bilgiler için tıklayınız: https://opdrhasanulasbasyurt.com/tup-bebek-tedavisi/

Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Merkezi

“Tüp bebek merkezi” infertil çiftlerin modern tanı ve tedavi yöntemleri ile döllenmesini sağlayan tedavi merkezleridir. İnfertil çiftlerin tüp bebek merkezinde birlikte yer almalıdırlar. Çünkü bu tedavi aşamaları bir arada aşılır. İnfertilite (kısırlık), bir çiftin 12 ay boyunca düzenli cinsel ilişkiye girdiği ve korunma yöntemi uygulamadığı halde hamile kalamama durumudur.

Tüp Bebek Merkezi Uygulamaları

“Tüp bebek merkezi”, sperm ve yumurtaların toplandığı, laboratuvarda döllenmiş ve oluşan sağlıklı embriyonun uterusa aktarıldığı tüp bebek tedavisinin uygulandığı yerdir. Tüp bebek merkezindeki uygulamalar şunlardır:

 • Kadın ve erkeğin infertilite (kısırlık) açısından klinik değerlendirilmesi
 • İnfertilitede klasik ve modern tedavi yöntemleri: Ovulasyonun indüksiyonu (yumurtlamanın çağrılması), Rahim içi inseminasyon (Aşılama)
 • Yardımlı üreme tekniğinde ovulasyonun kontrollü gelişimi ve takibi
 • Doğal döngüde mikroenjeksiyon uygulaması

Tüp bebek merkezi infertilite tanı ve tedavisi için şu cerrahi operasyonları uygular:

 • Histeroskopi: Optik cihaz ile rahim içini ve tüplerin rahime açılan kısmının incelenmesidir.
 • Laparoskopi: Yumurtalıkların, rahim ve tüplerin kapalı cerrahi yöntemle incelenmesidir.

Tüp bebek merkezi erkeğin infertil durumunda ise şu yöntemleri uygular:

 • Spermlerin miktar, hareket ve form açısından değerlendirilmesi. Aktivite ve fonksiyon testleri (Spermiogram ve Kruger) testis dokusu sperm dondurma işlemleri
 • Testis ile sperm elde edilmesi (cerrahi yöntemle)
 • Aspirasyon yöntemiyle testiste sperm elde edilmesi

Tüp bebek merkezindeki modern yöntemler ise;

 • Rahim içi doku kültürü
 • Gebelik öncesi genetik tanı (Örneğin; İmplantasyon Genetik Tanı)
 • Uyuşturucusuz tüp bebek tedavisi
 • HLA-G antijen testi ile embriyonun seçimi
 • Hızlı donma yöntemi ile sperm, embriyo ve yumurtalık dokusunun donması (Vitrifikasyon)

Tüp bebek merkezi genetik tanıyı saptamak için şu yöntemleri uygular:

 • Genetik hastalık taşıyıcısı olarak tespit edilen çiftler için danışmanlık hizmeti
 • Kromozomun miktar ve formunun analizi (Periferik Karyotip Analizi)
 • İmplantasyon öncesi genetik tanı (Embriyoların rahime yerleştirilmeden önce genetik testlerle seçilmesi ve yerleştirilmesi)
 • Amniyosentez, kordosentez, düşük materyallerden kromozom analizi
 • Embriyo seviyesinde Akdeniz Anemisi, Kistik Fibrozis, Orak Hücre Anemi gibi yaşamı tehdit eden çeşitli hastalıkların saptanması

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

“Tüp bebek tedavisi”, doğurganlık veya genetik problemleri tedavi etmek ve çocuğun gelişimine yardımcı olmak için kullanılan bir dizi işlem uygulanan tedavi yöntemidir.

Tüp bebek tedavisi sırasında olgun yumurtalıklar yumurtalardan alınır ve bir laboratuvarda sperm tarafından döllenir. Döllenmiş yumurta (embriyo) veya yumurta uterustan (rahim) implante edilir. İmplante etmek, embriyonun uterusa gömülmesidir. Tüp bebek tedavisinin döngüsü yaklaşık 2 hafta sürer.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

“Tüp bebek tedavisi”, yumurta çıkarma, bir sperm örneği alma ve daha sonra bir yumurta ve spermi bir laboratuvar çanağında birleştirerek döllenme sürecidir.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

“Tüp bebek tedavisi” ve embriyo transferi işleminde 5 temel adım vardır.

 1. Adım: Yumurta üretimini çoğaltmak için doğum öncesi ilaçlar reçete edilir. Birden fazla yumurta olması beklenir çünkü bazı yumurtalar alımdan sonra gelişmez veya dölleyemez. Transvajinal ultrason, overleri (yumurtalık) incelemek için kullanılır ve kan testi örnekleri kişilerin hormon seviyelerini kontrol etmek için alınır.
 2. Adım: Yumurta çatlatma iğnesi olarak bilinen ilaçlar uygulanır. Yumurtalıkları çıkarmak için içi boş bir iğneyi pelvik boşluk boyunca yönlendirmek için ultrason görüntüleme kullanılarak yumurtalar küçük bir cerrahi uygulama ile alınır. İşlem sırasında oluşacak ağrıyı, rahatsızlığı azaltmak ve gidermek için ilaçlar sağlanmaktadır.
 3. Adım: Yumurta toplama aşaması günübirlik cerrahi ameliyathane şartlarında uygulanan bir işlemdir. Erkekten yumurta ile birleştirilmesi için bir sperm örneği vermesi istenir. Sperm elde edilmesi için en ideal yöntem mastürbasyondur. Eğer erkeğin menisinde canlı sperm bulunamıyorsa bu kişilerden cerrahi olarak sperm elde edilmeye çalışılır.
 4. Adım: Döllenme denilen bu süreçte, döllenmeyi sağlamak için yumurta ve sperm özel işlemlerden geçerek hazırlanır. Hazırlandıktan sonra spermle yumurta özel bir ortamda bir araya bırakılır. Döllenme olasılığı düşük olan bazı vakalarda, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu kullanılabilir. Bu işlem sayesinde, tek bir sperm doğrudan dölleme amacıyla yumurta içine enjekte edilir. Döllenme ve hücre bölünmesinin gerçekleştiğini doğrulamak için yumurtalar izlenir. Bu gerçekleştiğinde döllenmiş yumurta embriyo olarak adlandırılır.
 5. Adım: Embriyolar genellikle yumurta alınmasından ve döllenmesinden 3 ile 5 gün sonra kadının rahmine aktarılır. Embriyoları aktarmak için uterusa bir kateter veya küçük tüp yerleştirilir. Bu işlem, çoğu kadın için ağrısızdır. Ancak bazı kadınlar hafif kramp sıkıntısı çekebilir. Embriyo tedavisi sonrası 12. günde hastaya gebelik testi yapılması önerilir. Transfer işlemi sonrası rahim içi zarını ve embriyonun tutunmasını sağlamak için hastaya enjeksiyon, fitil ya da krem şeklinde hormon ilaçları verilmektedir.

Tüp bebek tedavisi sürecinin en zor kısmı embriyo transferi sonrasında hamilelik testinin yapılması için beklenilen 12 günlük süredir. Tek yapmanız gereken sabırlı olmanızdır.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp Bebek Fiyatları

“Tüp bebek fiyatları” tedavi alacak kişinin mevcut durumuna, sağlanacak tetkiklere, hastanenin sağladığı mevcut hizmetlere göre değişkenlik göstermektedir. Hastanelerde tedavi sağlanacak kişinin durumuna göre kullanılan ilaç ve malzemelerin çoğunun yurt dışından ithal edildiği için tüp bebek fiyatları dolar kuru üzerinden çok önemli şekilde etkilenmektedir.

“Tüp bebek fiyatları”, yumurta çıkarma, bir sperm örneği alma ve daha sonra bir yumurta ve spermi bir laboratuvar ortamında birleştirerek döllenme sürecidir.

Tüp Bebek Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

“Tüp bebek fiyatları” tüp bebek tedavisini düşünen kişiler için maliyet bakımından oldukça endişe verici olmaktadır. Aslında bilinmesi gereken tüp bebek fiyatlarını nelerin etkilediğidir.

 • Kadın doğum uzmanı ile yapılan görüşmeler (başlangıç ve takip dâhil olmak üzere)
 • İhtiyaç olabilecek tahlil, ultrason, testler (Örneğin; Sperm analizi vb.)
 • Tüp bebek tedavisi ile ilgili kullanılacak ilaçlar ve malzemeler
 • Tüp bebek tedavisi uygulanacak kişinin mevcut ihtiyaçlarına göre ( Örneğin; donör programa erişim veya ön implantasyon genetik tarama/tanı)

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Koşullarda Uygulanır?

 • Falliyop Tüp Hasarı veya Tıkanıklığı: Fallop tüpü hasarı veya tıkanması, bir yumurta döllenmesini zorlar veya bir embriyo uterusa taşınır.
 • Yumurtlama Bozuklukları: Yumurtlama nadiren veya dölleme için daha az yumurta mevcuttur.
 • Erken Yumurtalık Yetmezliği: Erken yumurtalık yetmezliği, 40 yaşından önce normal yumurtalık fonksiyonunun kaybedilmesidir. Yumurtalıklarınız başarısız olursa, hormon östrojeni normal miktarda üretmez veya düzenli olarak salınırlar.
 • Endometriozis: Endometriozis, uterus dokusu implantasyona girdiğinde ve uterusun dışına çıktığı zaman oluşur. Genellikle yumurtalıklar, uteruslar ve fallop tüplerinin işlevini etkiler.
 • Uterus Miyomları: Fibroidler uterusun duvarında iyi huylu tümörlerdir ve 30-40 yaşlarındaki kadınlarda sık görülür. Fibroidler döllenmiş yumurtanın implantasyonuna müdahale edebilir.
 • Engellenmiş Sperm Üretimi veya Fonksiyonu: Ortalamanın altında sperm konsantrasyonu, spermlerin zayıf hareketi veya sperm boyutunda ve şeklindeki anormallikler, spermlerin bir yumurtayı döllemesini zorlaştırabilir. Sperm anormallikleri bulunursa, erkeğin düzeltilebilir problemler olup olmadığını ya da altta yatan sağlık endişeleri olup olmadığını belirlemek için bir uzman desteği alması gerekir.

Tüp bebek fiyatları tüp bebek tedavisi uygulayacak hastanelerin vereceği hizmet kalitesine bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Tüp bebek tedavisi için tüp bebek fiyatları araştırması yaparken fiyattan çok tedaviyi uygulayacak hastanenin hizmet kalitesine, sahip olduğu başarılı tüp bebek tedavi oranlarına bakmanız önemlidir.

İzmir Tüp Bebek Merkezleri

İzmir Tüp Bebek Merkezleri

“İzmir tüp bebek merkezleri” infertil (kısır) çift veya sağlıklı bir hamilelik yapmakta zorluk çeken çiftler için modern üreme teknolojilerine sahip tüp bebek tedavisi yerleridir. Tüp bebek tedavisi her ülkede oldukça yaygındır ve başarılı sonuçlar verme oranı ise yüksektir.

İzmir Tüp bebek merkezi, infertilite tedavileri için başarılı sonuçlar verebilen deneyimli uzmanlara sahiptir. Tüp bebek tedavisi için, en iyi kadın doğum uzmanına danışmak önemlidir.

Tüp bebek tedavisi, 1970’lerin sonunda icat edilmesinden bu yana, binlerce çiftin bir bebeğe sahip olmasına yardımcı olmuştur. Bir tüp bebek tedavisine karar vermek, çoğu çift için büyük bir karardır. Çiftler, çocuk sahibi olmak için tüp bebek merkezlerine gitmeden önce tedavinin risklerini ve yan etkilerini bilmelidir.

İzmir Tüp Bebek Merkezlerinin Seçimi

“İzmir tüp bebek merkezi” seçimi oldukça önemlidir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için bu merkezler neden önemlidir? Tüp bebek merkezi seçimi yapmadan önce bu yerlerde nelere dikkat etmeniz gerektiği önemlidir.

Son Derece Deneyimli ve Nitelikli Laboratuvar Direktörü ve Personeli:

Yumurtalarınızı, spermlerinizi ve embriyolarınızı idare eden embriyologlar ve teknisyenler, tedavinizi denetleyen kadın doğum uzmanları kadar deneyimli olmalıdır. Bu, ilgili kişilerin en yüksek uzmanlık seviyesini gerektiren hassas ve teknik olarak zorlu bir iştir.

Güncel Laboratuvar Süreçleri ve Protokolleri

Embriyoların nasıl ele alındığı, kuluçkalandığı ve depolandığı yol, nasıl gelişecekleri üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir. Embriyoloji laboratuvarı, her şeyi yönetecek sıkı protokollere sahip olmalıdır.

Yüksek Kaliteli Ekipman ve Malzemeleri

Tüp bebek merkezlerindeki ekipmanlar oldukça önemlidir. Embriyoloji, son derece karmaşık biyomedikal ekipman parçaları gerektirir. İyi donanımlı bir laboratuvarda çeşitli tiplerde kaliteli mikroskoplar, son teknoloji embriyo ve inkübatörleri ve tüp bebek tedavisi araçları olmalıdır.

Yüksek Kaliteli Hava Filtreleme Sistemi

Bir tüp bebek merkezindeki embriyoloji laboratuvarında hava kalitesinin, embriyoların sağlığı ve canlılığı üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Kirletici maddeler ölümcül olabilir ve uçucu organik bileşikler, mikroplar ve hatta parfümler gibi havadaki yaygın kirler embriyo gelişimine ciddi zararlar verebilir.

İzmir tüp bebek merkezleri seçiminde en önemli olan unsur ise; deneyimli, donanımlı, tecrübeli kadın doğum uzmanıdır. Kadın doğum uzmanının, her hastaya uygulayacağı kişileştirilmiş dikkat ve danışmanlık hastanın özel konularını rahatlıkla anlatmada ve tedaviye hemen başlama konusunda önemlidir.